Málo známý trik hospodyněk na důkladné vyčištění matrace: Potřebujete jen 1 přísadu z kuchyně a obyčejný vysavač
Když přijde na domácí úklid, nepatří matrace zrovna k věcem, které vás napadnou jako první. S nějakou pravidelností převlékáte ložní prádlo, ale matrace tam stále sedí.
Po delší době užívání matrace si můžete všimnout, že je opravdu špinavá. Naštěstí existuje poměrně snadný postup, jak se i této špíny zbavit a dopřát matraci pořádnou očistu. Je to rychlé, efektivní a jednoduché. Bude pak vypadat skutečně jako nová. Když se nad tím navíc zamyslíte, nevěnovat právě matraci nejvyšší pozornost je těžce nesmyslné chování.
Jak si kdo ustele, tak si lehne
Pravidelně na ní trávíte cca 8 hodin spánku, což ve výsledku tvoří celou jednu třetinu vašeho života. Tato intenzita užívání způsobuje, že se matrace zašpiní opravdu rychle. I při pravidelném praní povlečení je velmi snadné zapomenout na to, co je pod ním. Během jedné jediné noci může matrace nasát poměrně hodně potu. K tomu ještě přidejte mrtvé kožní buňky a prach v místnosti či roztoče.
Toto celé můžete však snadno vyřešit. Bude vám k tomu stačit jediná přísada, konkrétně bikarbonát sodný neboli jedlá soda. Obsahuje krystalky, které jsou sušší než cokoli, co je obklopuje. Proto z matrace velmi dobře absorbují prach a vlhkost. Současně s tím může tento bílý prášek výrazně pomoci s vleklým zápachem.
Jak tedy na toto efektivní čištění?
- V první řadě si vezměte dobrý vysavač a matraci opravdu důkladně vysajte.
- Nyní se chopte sody a poprašte s ní rovnoměrně celý povrch matrace.
- Takto ji nechte odstát několik hodin. Soda odvede svou práci, což znamená i likvidaci mnoha bakterií.
- Podruhé použijte vysavač, tentokrát opatrně. Cílem je zbavit se veškeré zbývající sody, nejspíše bude potřeba přesnější hubice.
- Pro příjemnou vůni přidejte několik kapek esenciálního oleje.
- Vaše matrace by měla být jako nová.
Nejen na matrace
Sodu je možné použít také na čištění koberců nebo nábytku. Matraci samozřejmě nemusíte tímto způsobem čistit stejně často, jako perete normální povlečení. Proveďte to ale tehdy, když máte pocit, že si leháte do prachu, a ne na příjemný povrch. Jednoduchým způsobem zabijete alespoň tři mouchy najednou.
Soda a soda
Jedlá soda je běžně součástí prášku do pečiva, nebo slouží jako lék na pálení žáhy. Pozor – nezaměňovat se sodou na praní, jde o dvě naprosto rozdílné látky. Obecně je použitelná jako všestranný čistič a perfektně pohlcuje pachy. Díky krystalické struktuře funguje také jako jemné brusivo (abrazivo). Na rozdíl od mnoha jiných prostředků nepoškrábe ani velmi jemné povrchy. Její mírná zásaditost rozpouští mastné kyseliny.
Působením tepla se rozkládá na uhličitan sodný, vody a oxid uhličitý. Je proto nanejvýš ohleduplná jak k životnímu prostředí, tak i k lidskému zdraví. Úplně poprvé byla tato sloučenina vyrobena v roce 1791 francouzským chemikem Nicolasem Leblancem. Byla tehdy určena hlavně pro využití v pekárenském průmyslu.