Slimáci se rádi schovávají v mulči. Problém vyřeší vaječné skořápky
Pro komfortní růst rostlin na záhonech je mulčovací hmota blahodárným zázrakem. Problémem je, že současně poskytuje úkryt jednomu z největších škůdců na zahradách.
Obsah
Jedním ze způsobů, jak podpořit růst nejrůznějších rostlin na zahradě, je mulčování. Je to osvědčená metoda zkušených pěstitelů, prostřednictvím níž se zemina obohatí o potřebné živiny a celkově se zvýší její kondice a úrodnost. Mulč udrží půdu dostatečně kyprou, ochrání rostliny před rozmary počasí, a navíc vám nebude plevel dělat tolik vrásek. Jenže má i své stinné stránky. Přitahuje totiž škůdce. Slimáci i hlemýždi v mulči nacházejí zázemí a úkryt.
Menší sazenice spořádají přes noc
Existuje spousta mulčovacích materiálů. Na záhony můžete použít shrabané listí, piliny, posekanou trávu, štěrk, rašelinu, slámu, štěpku, oblázky, karton nebo netkané textilie. Obchody nabízejí nepřeberné množství dekorativních mulčovacích směsí. Velmi dobře na záhonech vypadá třeba smrková a borovicová kůra. Údržba půdy je pak snazší. Mulč se rozkládá na humus, který obohacuje zeminu, chrání její strukturu, udržuje vláhu u kořenů rostlin a preventivně působí proti šíření houbovitých chorob.
Mulčování je užitečné zejména při pěstování zeleniny. Problém je v tom, že současně přitahuje slimáky a hlemýždě, kteří dokážou na zahradě napáchat opravdovou spoušť. Jakmile se na listech rostlin objeví nepravidelně okousané dírky, máte problém. Menší sazenice doslova přes noc spořádají. Obzvlášť, když jim na záhonech naservírujete oblíbené pochoutky, jako je salát, zelí, mrkev, červená řepa, kapusta, kedlubny nebo třeba kopr.
Mulčování se nemusíte vzdávat
Nejenže se nemusíte dočkat bohaté úrody zeleniny, ale tito plži nepohrdnou třeba ani jahodami, spadaným ovocem nebo okrasnými rostlinami, jako jsou lilie, tulipány či zvonky. Boj s nevítanými vetřelci je tuhý, ale existují účinné metody, jak s nimi můžete skoncovat. A to i v případě, že se nehodláte vzdát oblíbeného mulčování. Na českých zahradách se vyskytuje zejména hnědo-oranžový slimák španělský. Denně zkonzumuje zhruba čtvrtinu své hmotnosti.
Objevují se hlavně večer a po dešti. Během dne vyhledávají stinná a vlhká místa, takže se rádi ukrývají právě v mulči. Krycí vrstva půdy je pro ně atraktivním zázemím. Zejména kompostový mulč, který obsahuje velké množství živin, je pro ně skutečným rájem. Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, je ruční sběr, případně třeba nástraha v podobě pet lahve s pivem. Výtečnou volbou je také poměrně jednoduchý trik, který nezabere moc času.
Střepy skořápek jsou smrtící pastí
Slimáci nemají v oblibě sypké a ostré povrchy. Když z nich na záhonech vytvoříte neprostupnou bariéru, s největší pravděpodobností tam pak nevítané hosty nikdy nenajdete. A využít k tomu můžete vaječné skořápky, které obvykle končí v odpadcích. Stačí, když je rozdrtíte a kolem záhonů rozházíte. Ostré hrany kousků skořápek jsou pro slimáky nepříjemné, jako kdyby se snažili plazit přes skleněné střepy. Podle zkušených zahrádkářů je tato překážka pokaždé odradí.
Pokud tedy chcete podpořit růst rostlin mulčováním, nemusíte se nechat odradit nenasytnými plži. Mulčovat můžete záhony, na kterých pěstujete rajčata, okurky, papriky, dýně, melouny nebo patisony. Prospěje také správnému vývoji malin, jahod, borůvek nebo třeba vinné révy. Hmotu můžete použít i v místech, kde rostou okrasné rostliny a keře jako například růže, rododendrony, magnólie nebo azalky či tulipány.