Past, které se slimáci nemají šanci vyhnout: Krabice od mléka naplněná sladem a vodou

S vyhlášením války slimákům by pěstitelé neměli otálet. Jakmile se rozmnoží a začnou si pochutnávat na rostlinách, bude už trochu pozdě. Pomoci může jednoduchá past.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sezona zahrádkářů je v plném proudu. Přestože máte pocit, že nově vysazené rostliny prosperují a nic vám nezkazí radost z budoucí úrody, jste na omylu. Tedy pokud jste si do celkového harmonogramu péče o zahradu nezahrnuli také boj se slimáky. Na jaře se teprve líhnou, takže spousta pěstitelů se domnívá, že je dost času. Jenže to je omyl. Když je teplé počasí, mohou se už v květnu rozmnožovat a během sezony vyvedou na svět až dvě generace.

Pochutnají si rádi skoro na každé rostlině

Pokud vyrukujete na slimáky, až když si všimnete lesklých cestiček, které vedou k okousaným rostlinám, na kterých si slimáci pochutnávají, je už trochu pozdě. Nezvaní hosté se na záhonech objevují zpravidla velmi brzy ráno nebo navečer a zejména po dešti. Hoví si ve stínu pod listy rostlin, kde čekají na svou šanci. Přestože nepatří k těm největším škůdcům, na zahradě o jejich společnost prostě nestojí žádný pěstitel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slimáci i šneci totiž nejsou příliš vybíraví. Nakrmí se rádi téměř jakoukoli rostlinou, kterou jim na zahradě naservírujete. Napadají třeba salát, zelí, červenou řepu, cukety, papriky nebo jahody. Na rostlině po jejich nájezdu můžete spatřit nepravidelné otvory. Menší sazenice ale obvykle bez problémů spořádají celé. Když proti nim nezasáhnete včas, můžete na bohatou úrodu ovoce a zeleniny zapomenout.

Jednoduchou past zvládnete do minuty

Existuje celá řada metod, které jsou v boji se slimáky účinné. Od přírodních repelentů přes chemické ošetření až k lidovým recepturám. Můžete vsadit na velmi drastická opatření, která v podstatě křehká těla nezvaných hostů rozleptají. Slimáci pak často umírají dlouho a bolestivě. Nebo přistoupíte k humánním řešením, jako je třeba docela pracný ruční sběr. Mnohem lepší variantou je ale vsadit na důvtip a vyrobit si past. Škůdce do ní nalákáte a pak se jich můžete snadno zbavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K výrobě jednoduché pastičky nebudete potřebovat nic specifického. Dokonce to nezabere moc času a nemusíte být ani nijak zvlášť zruční. A jako bonus vás to nebude stát skoro ani korunu. Stačí, když budete mít po ruce:

  • krabici od mléka se šroubovacím uzávěrem,
  • 1 litr vody,
  • 25 gramů sladu,
  • 30 mililitrů silného alkoholu.

Nebudou mít šanci past minout

Jednoduchou past vytvoříte během několika sekund. Stačí, když do kartonové krabice od mléka nalijete všechny ingredience a dobře je promícháte. Pak jednotlivé krabice položíte na místa, kde slimáci obvykle hodují. Nechte je otevřené a položené na boku, aby nenasytní hosté neměli šanci se jim vyhnout. Přiláká je do nich vůně sladu. Jde o humánní řešení. Jakmile v pasti uvíznou, můžete je přenést daleko od vaší zahrady.

Jaké zkušenosti máte s likvidací slimáků na zahradě?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články