Zlikvidujte slimáky, mšice i další škůdce pomocí jediného roztoku
adbz.cz » Hobby » Kopřivy mohou zlikvidovat mšice, slimáky i další škůdce

Kopřivy mohou zlikvidovat mšice, slimáky i další škůdce

Škůdci jsou postrachem každého zahrádkáře. Někdy dokážou v krátké době rostliny velmi oslabit, nebo dokonce zlikvidovat. Zbavit se jich však jde i pomocí obyčejné kopřivy.

hnojivo v kýblu
Zdroj fotografie: iStock

Slimáci a mšice patří mezi nejčastější zahradní škůdce, kteří mohou poškodit nebo zničit vaši drahocennou zeleň. Naštěstí nám příroda dala na oplátku účinné prostředky, jak se těchto nevítaných hostů zbavit. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) má totiž schopnost odpuzovat slimáky a likvidovat otravné mšice. Obzvlášť se hodí pro ty, kteří nechtějí svoji zahradu zatěžovat zbytečnými chemikáliemi a preferují ekologické a přírodní pěstování plodin.

Kopřiva není plevel, ale dar

Jestli jste dříve kopřivu na zahradě nemilosrdně likvidovali, možná už to teď dělat nebudete. V zahradničení má totiž velmi široké využití. Kromě boje se slimáky a škůdci se z ní dá připravit hnojivo, které se vyrovná i těm komerčním. Stačí ji v rukavicích natrhat a použít podle toho, co zrovna na zahradě řešíte.

Kopřivový postřik na mšice

Nasbírejte hrst čerstvých kopřivových listů a nadrobno je nasekejte nebo nastříhejte. Svařte litr vody a kopřivy jí zalijte. Vše nechte přes noc louhovat. Poté přeceďte a nalijte do rozprašovače. Tento roztok pak nastříkejte na všechna místa, která napadly mšice. Zaměřte se i na spodní strany listů, kde se mšice vyskytují nejčastěji. Každých několik dní postup zopakujte a uvidíte, jak populace mšic začne výrazně ubývat, dokud ji zcela nezlikvidujete.

Kopřiva slimákům nevoní

Z kopřivy můžete vyrobit jednoduchou protislimákovou bariéru. Vezměte větší rostliny kopřivy a položte je do kruhu nebo obdélníku kolem svých záhonů nebo rostlin, které chcete chránit. Pro zvýšení efektu můžete kopřivy posypat mletým pepřem, jejž slimáci také nesnáší. Můžete si rovněž připravit kopřivovou pastu, přes kterou slimáci nepřelezou.

slimák
Zdroj fotografie: Freepik

Nasbírejte větší množství čerstvých kopřivových listů a umixujte je s trochou vody, aby vznikla hustá zelená pasta. Tu poté rozetřete do kruhu kolem stonků rostlin, které chcete před slimáky ochránit. Pastu aplikujte znovu po silném dešti, pokud se smyla. Slimáci nemají texturu a vůni kopřivové bariéry rádi, takže se neodváží přes ni přelézt.

Kopřiva navíc dodá půdě živiny

Další výhodou kopřivy je, že obohacuje půdu o velmi cenné živiny. Použitím pasty, ale i postřiku z kopřivy pomáháte i samotné rostlině. Ta si látky z kopřivy převezme kořeny nebo listy do svého systému. Použití kopřiv v zahradě je jednoduché, bezpečné a ekologické. A jako bonus ušetříte za drahé postřiky.