Sedm nejčastějších chyb při skladování vajec | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Těchto 7 chyb se lidé dopouštějí při skladování vajec. Vše se odvíjí od přesného postupu, jak je dát do lednice

Těchto 7 chyb se lidé dopouštějí při skladování vajec. Vše se odvíjí od přesného postupu, jak je dát do lednice

Skladování vajec má velmi důležitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby potom jejich používání bylo bezpečné. Vyhněte se těmto chybám.

ulozeni vajec do lednice
Zdroj fotografie: iStock

Lidé se asi nikdy neshodnou na tom, jestli je lepší dávat vejce do chladu, nebo ne. Někteří vajíčka po příchodu z obchodu hned dají do lednice a před použitím je ještě umyjí, jiní je nechají ve spíži a neumývají je, protože jim to nepřijde nutné. Kde je tedy pravda? Je třeba vajíčka nechávat v chladu a mýt je, nebo ne? Jakých dalších chyb se můžete dopustit při skladování vajec?

1) Je třeba chladit a mýt?

Může se to zdát jako otázka, na kterou vlastně ani neexistuje správná odpověď. Ve Spojených státech se vejce myjí a dezinfikují a jejich přirozený ochranný povlak je nahrazen postřikem. Poté musí být skladována v lednici, aby se nerozmnožily další mikroorganismy. Ve většině evropských zemí bývají slepice očkovány proti salmonele, takže můžete vynechat mytí a chlazení.

kontrola vajec
Zdroj fotografie: Depositphotos

Oba tyto postupy jsou vlastně bezpečné, ale také mají oba své výhody i nevýhody. Mytá a chlazená vejce bývají logicky mnohem dražší a také mají až dvojnásobnou trvanlivost. Pokud si koupíte vejce, která byla v obchodě v lednici, znamená to, že je i doma musíte mít v lednici. V případě, že vejce vezmete z normální police, můžete je doma dát také jen do spíže a nic se jim nestane.

2) Do ledničky je dejte rychle

Pokud vejce, která jste si koupili, potřebují být skladována v lednici, je velmi důležité, abyste je do ní dali ihned po příchodu domů. Velké rozdíly teplot totiž mohou mít neblahé následky, urychlují množení bakterií, což může být velmi nebezpečné, zejména kvůli salmonele. A mít průjem a žaludeční křeče určitě nechcete.

3) Vhodná teplota ledničky

Vejce, které je třeba dát do ledničky, nestačí do ní pouze vložit. Velmi důležité je, aby teplota, která v lednici je, nepřesahovala 4 stupně Celsia. Také byste vejce měli vždy skladovat v krabici a v té nejchladnější části ledničky. Rozhodně tedy ne ve dveřích, kde se teplota mění, protože se lednice neustále otevírá a zavírá.

4) Vejce natvrdo ihned snězte

Pokud si myslíte, že když vejce uvaříte, tak se na něm nebudou množit bakterie, jste na omylu. Bakterie se totiž nachází i ve vařených vejcích, a v tom případě bude nejlepší, když je hned sníte. Ale pokud jste jich uvařili víc, do 2 hodin od uvaření je dejte do mrazáku. Poté ale myslete na to, abyste je zkonzumovali do 7 dní.

vejce v kartonu
Zdroj fotografie: Depositphotos

5) Vejce nemyjte, když nemusíte

Čistá vejce není třeba před používáním umývat. Při mytí totiž může dojít k poškození přirozené vnější ochranné vrstvy vajíčka a skořápka se tak může stát propustnou pro bakterie. Pokud uvidíte, že je vajíčko špinavé, raději ho nejprve zkuste vyčistit bez vody, nasucho. A pokud to nepomůže, umyjte ho jen vteřinku před tím, než ho budete používat.

6) Vejce do mrazáku

Rozhodně byste nikdy neměli do mrazáku dávat čerstvá a celá vejce. Kvůli obsahu vody by se totiž mohla roztáhnout a potom prasknout. Což jistě nechcete. Z toho důvodu je prvně rozbijte, pokud budete chtít, oddělte žloutek od bílku a dejte zamrazit. Se žloutkem potom smíchejte trošku soli nebo cukru, aby moc nezhoustnul.

7) Používání rozbitých vajec

Opravdu nezáleží na tom, jak moc malá je prasklina ve skořápce. Pamatujte na to, že i přes tu nejmenší dírku se mohou dostat nejrůznější bakterie, což může být pro vajíčko velmi nebezpečné. Proto je nejlepší, když ještě v obchodě všechna vajíčka zkontrolujete. Když vejce praskne doma, dá se to vlastně ještě zachránit. Rozbijte ho úplně, vložte do vzduchotěsné nádoby a spotřebujte do 2 dnů.