Šedá hniloba je prevít, který dokáže zlikvidovat skoro celou úrodu jahod. Zasáhnout musíte velmi rychle
Vyrukujte do boje s jednou z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších chorob jahod s prostředky, které používají zkušení zahradníci. Úrodu ani půdu nezaneřádí chemie.
Obsah
Jahodníky obsypané lahodnými červenými plody zdobí téměř každou tuzemskou zahradu. Ale jakmile při dozrávání často prší a je chladnější počasí, úrodu začne ohrožovat jedna z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších chorob. Řeč je o šedé hnilobě. Způsobuje ji houba Botrytis cinerera, která infikuje květy i plody. Když nezasáhnete včas, zničí téměř celou úrodu.
Jakmile se objeví, jde o čas
Šedá hniloba, nebo také plíseň, je totiž mor, který se na úrodě znatelně podepíše. V závislosti na počasí může houba běžně zničit třetinu úrody. Je-li opravdu chladno, fouká vítr a pravidelně prší, může to být dokonce až 80 procent. Šedou hnilobu zkušení zahrádkáři rozhodně nepodceňují. Jakmile se objeví první příznaky, začnou rychle jednat.
Že jahody napadla tato houba, poznáte snadno na plodech, někdy i na listech, pupenech a květech. Napadené jahody mají zpočátku hnědé skvrny, které se rychle rozrůstají. Pak je pokryje šedý povlak, plody měknou, hořknou, vodnatí a nakonec uschnou. Při prvním zaznamenaném výskytu musíte jahodníky ošetřit. Šedá hniloba se přenáší velmi rychle. Než řeknete švec, může být po úrodě.
Jahody by se neměly dotýkat země
Napadené plody urychleně seberte, aby se hnilobou nenakazily i ty okolní. Nevyhazujte je na kompost. Udržujte záhony bez plevele. Nejvíce bývají zasažené jahody blízko u země. Aby s půdou nepřišly do styku, mulčujte, zakryjte ji černou textilií nebo podpořte rostlinu speciálními kolíky či podpěrami. Půdu pod jahodníky můžete mulčovat posekanou trávou, slámou, senem, pilinami nebo třeba jehličím.
Nedopusťte, aby jahodníky byly přerostlé. Při sázení nechávejte dostatečné rozestupy. Vysazujte je na slunných místech. V neposlední řadě také vybírejte ty správné odrůdy. Některé druhy, jako například Asia nebo Rumba, šedé hnilobě odolávají lépe. Houba se usazuje v půdě, proto pěstitelé zároveň doporučují, aby se keře jahodníků každé 3 až 4 roky přesazovaly na jiné místo.
Zahradníci sází na receptury babiček
Všechna preventivní opatření ale budete muset ještě podpořit speciálním ošetřením jahodníků proti šedé plísni. První se dělá už na jaře během rašení a po dvou týdnech následuje druhé. Existuje řada speciálních fungicidních přípravků, které pořídíte v obchodech. Nebo můžete vsadit na lidové receptury, které používají po vzoru svých babiček zkušení zahradníci.
Nepřítelem šedé hniloby je zásaditější půda, v níž se jí příliš nedaří. Záhony v době, kdy jahodníky nasazují květy, a znovu později, když dozrávají jahody, posypte vápenným práškem nebo dřevěným popelem. Jako postřik můžete použít roztok z česneku, cibule nebo šťovíku. Nasekáte je na menší kusy a dáte na 2 až 3 dny louhovat do kbelíku s vodou.
Co používáte, když se na jahodách objeví šedá hniloba?