Kdo se nestará o digestoř, jako by vyhazoval peníze oknem. Minutová údržba zabrání vyšší spotřebě elektřiny
Když se tyto filtry ucpou, proudění vzduchu se zpomalí, spotřeba energie se zvýší a odsavač par má problémy s výkonem.
Obsah článku
Tukové filtry zachycují mastné částice z vaření, udržují čistší vzduch a vaše spotřebiče bez mastnoty. Uhlíkové filtry zase neutralizují pachy a pohlcují kouř, čímž vytváří v kuchyni mnohem příjemnější prostředí. Když nefungují, je třeba je vyčistit.
Jak často byste měli čistit nebo vyměňovat filtry?
Načasování je klíčové! Výrobci obvykle doporučují čistit tukové filtry každý měsíc a uhlíkové filtry měnit každé 3–6 měsíce, v závislosti na způsobu používání. Intenzivní vaření, zejména smažení nebo grilování, však může vyžadovat i častější výměnu. Předtím se však podívejte, jaké filtry máte. Zvláště ty tukové v podobě technické tkaniny bývají často jednorázové.
„Opakovaně použitelné hliníkové a ocelové filtry je třeba pravidelně čistit, aby fungovaly tak, jak mají,“ radí WikiHow. „Filtr vyčistěte asi po 40 hodinách používání,“ dodávají. A jak čistit? Návod na webu Novy říká toto:
„Tukové filtry můžete čistit ručně, ale lze je také jednoduše mýt v myčce. K tomu použijte běžný a jemný čisticí prostředek. Nevkládejte do myčky společně s jiným nádobím a zvolte program s minimální teplotou 50 stupňů. Filtr se může v myčce mírně zabarvit, ale na jeho funkci to nemá vliv.“
Jak na uhlíkové filtry
Ale ještě je tu druhý typ filtrů. Pokud váš odsavač par používá omyvatelné uhlíkové filtry s dlouhou životností, postupujte podle následujících kroků:
- Vložte filtr do prázdné myčky nádobí a použijte nastavení vysoké teploty.
- Vyčištěný filtr sušte hodinu při teplotě přibližně 100 °C, aby se znovu aktivovaly jeho absorpční vlastnosti.
- Jakmile filtr přestane účinně pohlcovat pachy, vyměňte jej.
Příznaky toho, že vaše filtry potřebují pozornost
A jak poznat, že se nad vaším sporákem děje něco nekalého? Možností je hned několik – nejčastěji však narazíte na tyto čtyři problémy.
- Snížený sací výkon nebo průtok vzduchu
- Přetrvávající kuchyňské pachy
- Viditelné nánosy tuku na digestoři nebo v jejím okolí
- Hlučný nebo namáhavý provoz
Pokud něco takového zpozorujete, zasáhněte co nejdříve. Příliš namáhaná digestoř totiž také spotřebovává více energie a rychleji se opotřebovává. Opožděný zásah vás tak může přijít draho.
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
17 h