Nevyhazujte je a místo toho je zahrabte k růžím. Porostou jako divé
adbz.cz » Hobby » Banánové slupky se dají využít na zahradě. Růže po nich porostou jako divé a mšice si na ně nepřijdou

Banánové slupky se dají využít na zahradě. Růže po nich porostou jako divé a mšice si na ně nepřijdou

Mezi královny květin se rozhodně může řadit růže. Připravte domácí hnojivo ze zbytku, který by normálně skončil v koši.

Péče o růže
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jen málokterá květina v sobě nese tolik smyslnosti a krásy jako právě růže. Z pohledu květomluvy je růže symbolem lásky, přičemž ale záleží i na barvě. Například červená růže symbolizuje lásku a vášeň, růžová barva představuje přátelství a něhu, bílé růže nevinnost a žluté zbarvení pak žárlivost. Pokud růže pěstujete na zahrádce, pak jistě víte, že růže, ač krásná a oku lahodící, je poměrně náchylná na škůdce a pravidelná kontrola a prevence je nezbytná pro její správný růst a zdravý vzhled. Domácí hnojivo jí v tom pomůže.

Banánová slupka patří na zahradu

Banán je nejen výborné a chutné ovoce, ale skrývá další výhodu. Tou je, že po něm nemusí zůstat žádný odpad, pokud to nedovolíte. Banánová slupka v sobě ukrývá spoustu živin a minerálních látek, které z ní dělají ideální hnojivo. Použít jej můžete na pokojové rostliny, ale i na záhonech. Použijte ale slupku v bio kvalitě, případně ji pořádně opláchněte, abyste ji zbavili chemikálií z postřiků. Banánovou slupku jednoduše zahrabejte do půdy k růžím, postupným rozkladem ji bude vyživovat a přispěje i v boji proti škůdců, obzvláště dobře působí proti mšicím.

Je možná i příprava tekutého hnojiva. Slupku nakrájejte na menší kousky, zalijte teplou vodou a nechte 1 den odstát. Poté aplikujte jako zálivku. Zálivku je možné použít i na ostatní rostliny na zahradě či na pokojové rostliny. Pokud se jim od pohledu vyloženě nedaří, můžete udělat i opravdu silné hnojivo, které je opět nakopne. Slupku nakrájejte a dejte do zavařovací sklenice, zalijte převařenou vychladlou vodou a uzavřete víčkem. Nechte 2 týdny vylouhovat a před použitím roztok nařeďte v poměru 1 : 5.

Správné prořezání růží ovlivní jejich zdraví i růst

Růže se nejčastěji prořezávají v jarních měsících a po dlouhé zimě opravdu vyžadují správnou péči. Veškeré suché výhonky a větve musí bez smilování pryč, jen tak se uvolní místo pro nový růst a rostlina bude vitální. Růži je potřeba vždy seříznout maximálně 0,5 centimetru nad očkem. Pravidelně zalévejte, aby měla růže dostatek vláhy a mohla růst. Pro zasazení keře volte slunné a bezvětrné místo s humózní a dobře propustnou půdou. Hodí se rovněž přidání rašeliny.

bananova slupka banan
Zdroj fotografie: Depositphotos

Růže můžete pěstovat venku v záhoně nebo vevnitř jako pokojovou rostlinu. Docela možné je ale vypěstovat si keř z růže řezané, kterou vám věnovala milovaná osoba. Takový keř vám potom může připomínat speciální událost či blízkou osobu po velmi dlouhou dobu.