Prudce jedovaté okrasné rostliny, které jsou extrémně nebezpečné pro psy. Přesto je má na zahradě kdekdo
Někteří psy se o vaše rostliny zajímat vůbec nebudou a jiní se naopak nezaleknou ani kaktusu. Pokud máte tedy doma čtyřnohého mazlíčka, tak se těmto druhům vyhněte.
Obsah
Někteří psi se o vaše rostliny, ať už pokojové nebo zahradní, vůbec zajímat nebudou. A kousnout do nějaké květiny by je nikdy nenapadlo. Avšak druhá skupina těchto mazlíčků jsou nadšenci pro botaniku. Ti by se zase naopak nezastavili ani před kaktusem. Žádná rostlina v jejich dosahu není v bezpečí. Tudíž dejte pozor na druhy, které jsou pro naše čtyřnohé kamarády jedovaté a mohly by jim ublížit.
Ty nejjedovatější druhy okrasných rostlin pro psy
Bohužel spousta oblíbených pokojových dekorativních rostlin by dokázala uškodit nejen vašim pejsků, ale i dětem. Proto rostliny jako jsou kala, difenbachie, oleandr nebo tchýnin jazyk raději umístěte někam z jejich dosahu. Aby na ně nemohli dosáhnout ani vaše ratolesti ani mazlíčci. Dalšími nebezpečnými rostlinami jsou také lilie, monstery či filodendrony. Ty jsou pro člověka pouze mírně jedovaté, avšak vašim čtyřnožcům by jejich pozření mohlo způsobit pěkné problémy.
Otrava se může projevit zažívacími potížemi až dokonce otoky v ústech. V horších případech se při zduřelých sliznicích může zvíře i udusit. Další ze závadných rostlin jsou aloe vera, vánoční hvězda, brambořík, břečťan a asparágus. Pokud máte také venku záhony okrasných květin, rozhodně byste je měli oplotit. Aby se váš pejsek nedostal ani k narcisům, tulipánům, hyacintům, kosatcům či krokusům.
K těmto okrasným keřům své psy nepouštějte
Nebezpečí pro vaše mazlíčky číhá i venku na zahradě a má nejrůznější podoby. Proto je třeba zajistit, aby se nemohlo stát, že váš pes okouše buxus, cesmín, tis nebo rododendron. Jsou pro ně poměrně dost jedovaté. Pokud zjistíte, že vaše zvířátko něco takového ochutnalo, pak se rozhodně rychle dostavte na veterinu. Psi si samozřejmě také rádi čistí žaludek pomocí trávy.
A to tak, že ji jednoduše snědí. Proto si dávejte pozor, abyste trávník chemicky nehnojili. Snad je všem majitelům psů jasné, že jedů na škůdce se musíte také zbavit. K ničemu takovému se váš mazlíček nesmí dostat. Reakce psího organismu na jedy z rostlin se různí. Nezáleží jen na pozřeném množství, ale také na hmotnosti a zdravotnímu stavu zvířete. Avšak k veterináři je nutné zajet i při těch nejmenších příznacích otravy. Mohly by se totiž rychle zhoršit.
Seznam jedovatých rostlin, keřů a jak zabránit psovi, aby se k nim dostal
Je tu pár způsobů, jak svého pejska zdárně uchránit před nebezpečnými květinami. Tím nejlepším je samozřejmě psí voliéra či oplocení samotných záhonů. Pokud se je zvíře bude pokoušet podhrabat, je to jeho přirozený pud, můžete místa posypat pískem, zeminou či kůrou. Dalším se způsobů je vysazení kakostu oddenkatého. Vypouští ze sebe totiž pach, ke kterému se váš mazlíček zkrátka nepřiblíží.
Seznam jedovatých rostlin: africká kopřiva, agáve, aloe vera, asparágus, azalka, barvínek, begónie, brambořík, břečťan, buxus, cesmína, cibule, cykas japonský, denivka žlutá, difenbachie, dračinec, eukalyptus, filodendron, fíkovník malolistý, fíkus, hortenzie, hvězdník, hyacint, chryzantéma, jmelí, kala, kosatec, krokus
… a dále lilie, lopatkovec, monstera, myrta, nandina domácí, náprstník červený, narcis (cibule), oleandr, pelargonie, plamének, rajče (stonek, listy a nezralé plody), stračka, šplhavice, tabák virginský, tchýnin jazyk, tis, tlustice, tulipán (cibule), trumpetka, vánoční hvězda, vánoční kaktus, vistárie