Sovětský nábytek z 80. let nevyhazujte: Trocha péče, přidat špetku trpělivosti a nová domácnost na pár kaček je na světě
Skříně z dob totality jsou dávno passé a do žádného interiéru se nehodí. Ovšem po vkusné renovaci se budete divit, jak snadno zapadnou do interiéru.
Každý ho měl doma a byli jsme na něj náležitě hrdí. Starý nábytek ve funkcionalistickém stylu byl v 80. letech poslední výkřik módy a symbol luxusu. V dnešní době však už na tváři vyvolá maximálně rozpačitý a shovívavý úsměv. Ruku na srdce, tento nábytek nebyl pěkný, ani když byl nový. Vyhodit ho ale hned nemusíte. Stačí vzít do ruky smirkový papír a nějakou pěknou barvu a můžete mu vdechnout nový život. S trochou šikovnosti může snadno zapadnout do interiéru jakéhokoliv stylu.
Držte se stylu, ale nebojte se experimentovat
Zapojením vlastní kreativity a šikovnosti mohou ze starých kusů nábytku vniknout vskutku originální a nadčasové kousky, které budou ladit s kterýmikoliv stylem interiéru. Proto hned nemusíte vyhazovat veškerý nábytek, který už dávno vyšel z módy. Vždyť vykouzlit z něho vlastníma rukama umělecký kousek je radost, kterou budete prožívat, kdykoliv se na své dílo znovu podíváte.
Tvar nábytku je totiž často poměrně univerzální, a to zejména právě toho z 80. let. Mívá tvar obyčejného kvádru bez příkras a ozdob. Díky tomu jsou jako prázdné plátno pro malíře. Stačí z něj dostat pryč původní lak a nátěr a opatřit mu nový kabát. Je už na vás, zda bude laděný do decentních pastelových barev ladících s moderním interiérem, anebo ho opatříte umělou patinou a zařadíte ho do svého oblíbeného vintage stylu.
Jak na umělou patinu
Právě patinování je v poslední době velmi populární. Nový nábytek, který vypadá jako starý, je zkrátka v kurzu. Ošoupaný a zašlý povrch přitom můžete jednoduše vytvořit jen s pomocí barev, brusné houbičky na nádobí a smirkového papíru.
Kus nábytku, který chcete renovovat, očistěte od starého laku škrabkou či odstraňovačem starých nátěrů. Odšroubujte veškeré kování, úchytky a jiné části, které nejsou s nábytkem pevně spojené a natřete povrch tmavou barvou. Nechte ji zaschnout a pak vezměte kontrastní odstín a hrubou štětku, kterou natřete druhou vrstvu tak ledabyle, jak jen toho budete schopní. Rohy a záhyby pak otřete hrubou stranou houbičky, dokud je nátěr vlhký. Tím vytvoříte typické ošoupané části.
Nátěr nechte zaschnout a nakonec s pomocí smirkového papíru barvu na některých místech probruste. Nakonec je vhodné přetřít povrch vrstvou čirého laku, který zabrání průniku vlhkosti do zbroušených míst, kde by se jinak mohla tvořit plíseň. Zkompletujte zpátky nožky, úchytky a kování a umístěte nový kousek do interiéru.
Který styl interiéru je váš oblíbený?