Proč do rajské polévky přidat lžičku jedlé sody: Zamezí se tak pálení žáhy

Pokud se vyhýbáte oblíbenému jídlu kvůli pálení žáhy, existuje pro vás jednoduchý trik. S použitím jedlé sody se problém rychle vyřeší.

i Zdroj fotografie: jeffreyw / Creative Commons / CC BY
                   

Pálení žáhy je nepříjemnou záležitostí, kterou trpí mnoho lidí, a to zejména po jídle. Žaludeční šťávy se vracejí zpět do jícnu, což vyvolává opravdu nepříjemnou až palčivou bolest a pálení. Jak potvrzuje lékařská asistentka Cynthia Taylor Chavoustie, jedlá soda pomáhá zastavit pálení žáhy, které se může objevit po konzumaci některých jídel, např. rajské polévky.  

S jedlou sodou opatrně 

Kouzelným lékem na pálení žáhy je obyčejná jedlá soda. Poskytne postiženému okamžitou úlevu a ulehčení. Doporučená dávka pro dospělé je jen polovina lžičky rozpuštěná v jedné deci vody. Těhotné ženy a malé děti by pak jedlou sodu měly úplně vynechat. S jejím užíváním to totiž není tak jednoduché. Připravený nápoj by se měl vždy upíjet jen pomalu, jelikož hrozí vedlejší účinky ve formě průjmu a plynatosti.  

Balení jedlé sody

Jedlá soda je všestranný pomocník. Zamezí vlhkosti i zápachu, stačí ji dát pod postel

Nápoj z vody a jedlé sody můžete opakovaně užívat každé dvě hodiny, ovšem rozhodně byste ho neměli brát jako dlouhodobou léčbu, zvláště pak pokud trpíte onemocněním zvaným refluxní choroba jícnu nebo potřebujete držet dietu s nízkým obsahem soli. Vždy se o bezpečnosti užívání jedlé sody na vaše trávicí potíže poraďte se svým lékařem. Tím nikdy nic nezkazíte.  

lžíce jedlé sody iZdroj fotografie: Pexels

Nebojte se rajské polévky 

Pokud milujete například rajskou polévku, ale kvůli pálení žáhy se jí raději vyhýbáte, vyzkoušejte jednoduchý trik a přímo při vaření do polévky přidejte čtvrt lžičky jedlé sody. Pálení žáhy tím zcela jistě zastavíte a budete si moct vychutnat oblíbenou polévku. Rozhodně však stačí pouze čtvrtina lžičky, přidáním většího množství riskujete ztrátu chuti a krémové konzistence polévky.  

Pokud trpíte refluxní chorobou jícnu a vaše trávící obtíže narušují vás každodenní život nebo se vrací v pravidelných intervalech několikrát za týden, nespoléhejte se na léčbu pomocí jedlé sody. Na místě je návštěva lékaře, který vám předepíše léky, jež vyřeší přesně váš problém. Další možností je využít pestrou nabídku lékáren, které nabízejí léky na pálení žáhy, ty problém pálení žáhy také dočasně vyřeší.   

Jak používáte jedlou sodu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články