Rady, jak zalévat sukulenty, aby byly stále krásné. Každý je poté bude obdivovat
Lidé milují sukulenty, protože jsou nenáročné na péči. I ony ale vyžadují pravidelnou zálivku.
Obsah
Sukulenty jsou rostliny, který si umí vodu udržet uvnitř stonků a listů. Ale i přesto potřebují pravidelnou péči, na což spousta lidí zapomíná. Nezalejí tuto rostlinu i několik týdnů a jsou překvapení, že jim uvadá, ztrácí barvu, a nakonec odejde úplně.
Jedná se sice o suchomilné rostliny, ale ve vašich domovech je jiné klima a prostředí. Proto potřebují pravidelnou zálivku a není dobré je nechat měsíce živořit. Jedině tak se budete těšit z její krásy. Vynikají většinou jedinečným zbarvením a některé i kvetou. Proto jsou tak oblíbené. Ozdobí každý stůl i okno a prominou menší prohřešky a nehostinné podmínky. To se třeba o fialkách nedá říci.
Jaká zálivka je ideální
Oblíbené druhy netřesků, rozchodníků, aloe vera a známý tchýnin jazyk jsou nejčastěji k vidění jako pokojové rostliny. Mezi sukulenty řadíme i kaktusy. Ty snesou ještě tvrdší zacházení. Spousta lidí si myslí, že nejlepší je rostliny rosit. Že se to rovná tomu, jak na poušti padne rosa. Ale je to chyba. Raději květináče pořádně zalijte a nechte odtéct přebytečnou vodu. Nenechávejte ji ani v kalíšku pod květináčem. Mohly by vám začít uhnívat kořeny kvůli přebytečné vlhkosti.
Nyní máte pořádně zalito. Postavte tedy rostlinu na její místo. Po týdnu ji následně zkontrolujte tak, že vložíte prst do půdy. Jestli je substrát stále vlhký, počkejte další týden a znovu zkontrolujte. Opakujte tak dlouho, dokud nebude suchý. Poté opět prolijte a zase nechte odtéct přebytečnou vodu.
Zálivka během roku v domácích podmínkách
Podle ročních období se mění i množství požadované zálivky. Nelze tedy u sukulentů a kaktusů říct, že se naučíte zalévat co 14 dní, poznačíte si to v kalendáři a budete to praktikovat po celý rok. Největší množství vody budete dodávat na jaře. To je období růstu a rostliny tedy potřebují více vlhkosti. Poté se s každým ročním obdobím zálivka snižuje. Nejméně je jí tedy logicky v zimě. Klesá sluneční svit a sukulenty nejsou tolik aktivní.
V zimě se více než jindy řiďte vlhkostí substrátu. V různých domácnostech je to jiné, protože vlhko ovlivňuje míra topení a na velikosti samotné nádoby, ve které je sukulent zasazen. Platí, že čím menší, tím častější zálivka.
Zálivka venkovních sukulentů
V létě se vám vyplatí, pokud rostliny přesunete ven. Velmi jim to prospěje. Čerstvý vzduch, slunce a jiné klima je osvěžující pro všechny. Přesun však musí být postupný. Prvně je doma přesuňte z obývacího pokoje na chodbu a poté ven. Nejprve na stinné místo. Nechte rostlinu aklimatizovat. Po několika dnech si ji postavte, kam potřebujete. Zároveň je však stále chraňte před ostrým sluncem. Mohlo by je spálit.
Zálivka probíhá víceméně stejně jako v domácích podmínkách. Zalévejte podle potřeby, vždy když je půda suchá. Běžný fakt je, že venku je potřeba častější zaletí než uvnitř domu. Může se tedy stát, že pokud máte příliš mělkou nádobu, budete je zalévat i během několika dní.
Jak zalévat sukulenty osázené do země
Hlavně netřesky se často osazují do zahrad, ale i jiné druhy. Opět záleží na klima venku. Starší rostliny budou mít schopnost, že vydrží bez vody déle. Mají prorostlejší kořenový systém než nové rostliny. Proto jim nejspíš bude stačit méně zálivky. Proto se snažte nové rostliny vysazovat jinam. Rozdílná frekvence vlhka by jim mohla vzájemně uškodit. Snažte se příliš neudusávat hlínu. Měli by být prodyšná, aby správně přijímala vodu a zároveň ji nedržela u kořenů.