Ušetřete na účtech za vytápění a snižte tepelné ztráty v průběhu zimy. Díky těmto jednoduchým trikům okna zabezpečíte a veškeré teplo zůstane u vás doma.
S nastupujícím podzimem se nezadržitelně blíží i začátek topné sezony. Abyste na jejím konci nepřišli o veškeré své úspory, vyplatí se znát jednoduché triky, jak okna už na podzim zazimovat. Podle webu ČeskéNávody existuje hned několik jednoduchých způsobů, díky nimž si doma budete moci vychutnat mnohem větší tepelný komfort, a navíc zaznamenáte úsporu v řádu tisíců korun. Některé z nich používá i moje babička, aby jí přes okna netáhl studený průvan.
Na co si dát v zimě pozor
Velkým nebezpečím bývá velké množství vlhkosti, která kondenzuje na oknech a způsobuje řadu dalších problémů a nepříjemností. Kromě toho, že dochází k většímu namáhání materiálů okenního rámu, může to zapříčinit i vznik plísní. Ty jsou nejen nevzhledné, ale navíc i zdraví nebezpečné. Pomůže vám s tím však pravidelné větrání nebo například sůl nebo rýže jako pohlcovače vlhkosti, jejichž použití jsme doporučovali již v dřívějším článku na Adbz.
Jak připravit okna na zimu
Pokud máte doma plastová okna, měli byste je před začátkem topné sezony přepnout do zimního režimu. Podle postupu na Adbz tuto práci zvládnete sami levou zadní i bez pomoci profesionálů nebo speciálního nářadí. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je šroubovák nebo imbusový klíč. Za pár minut máte hotovo a váš tepelný komfort bude přes zimu nesrovnatelně vyšší. Vyplatí se však okna zazimovat i dalšími způsoby.
Použijte speciální fólii
Tento způsob vám umožní před chladem ochránit nejen okenní rámy, ale i skla. Existují totiž speciální termoizolační fólie, které propouští světlo, ale ne chlad. Než se však pustíte do jejího použití, musíte okna důkladně umýt a odmastit, aby na místě dobře držela. Snazší aplikaci vám usnadní fén, s jehož pomocí fólii nahřejete, a tak bude mnohem pružnější.
Využijte tepelné vlastnosti molitanu
Tento oblíbený izolační materiál lze využít i k zimnímu zateplení oken. Stačí jej nastříhat na proužky a vycpat s nimi jednotlivé mezery a průduchy, kudy vám uniká nejvíce tepla. I v tomto případě je lepší okna napřed důkladně vyčistit a zbavit všech nečistot, které by mohly znemožnit jeho přilnutí a vyplnění daného prostoru. Pak bude jeho instalace mnohem jednodušší.
Plíseň na silikonu v koupelně může být nejen nepěkná, ale také zdraví škodlivá. Naučte se, jak správně odstranit starý silikon a ochránit sv…
více
Zatmelte poškozená místa silikonem
Vlivem povětrnostních podmínek i otevíráním a zavíráním oken dochází k mechanickému poškození. Pomocí silikonu však lze podle webu VšeProBydlení utěsnit různé škvíry a mezery. Zvlášť důležité je to v případě domů se starými okny, jak potvrzuje i náš čtenář František S. z Jablunkova: „Bydlíme v domě po dědovi a každý rok před zimou kontroluju okolí oken a okenní rámy, podle potřeby vyměňuju těsnění a tmelím škvíry.“