Jakmile si všimnete jednoho z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte pomoc aneb Psí deprese a její následky
Duševní nemoci nejsou jen doménou lidí. Mohou se týkat i zvířat. Rozpoznejte příznaky těchto stavů, abyste je pak mohli včas řešit.
Obsah
Pokud si myslíte, že duševní nemoci se týkají pouze lidí a zvířata jsou v tomto směru netknuta, mýlíte se. I zvířecí mazlíčci jsou emocionální bytosti a jejich city mohou být raněny. Pokud u svého čtyřnohého miláčka už déle pozorujete příznaky jako potíže se spánkem, nechuť k jídlu, anorexii nebo necitlivost, možná si to vykládáte jako lenost nebo únavu, ale dopad těchto stavů může být dalekosáhlejší a naznačovat deprese, což se pak může odrazit na jejich fyzickém zdraví. Je proto potřeba jejich psychiku léčit.
Příznaky deprese u psů
Mezi nejběžnější známky duševních nemocí u psů patří přehnané množství spánku, když se po delší době, třeba z práce, vrátíte domů a pokoušíte se si zvířetem hrát, nebo komunikovat. Mezi jasné signály patří i lhostejnost či letargie, nechutenství, anorexie. Pokud tyto znaky pozorujete u svého pejska, určitě kontaktujte veterináře co nejdříve, než se tyto stavy prohloubí.
Co může za vznik duševních nemocí u psů
Spouštěčem těchto problémů může být nedostatek životního prostoru, osamělost, stres i změna prostředí. Negativní vliv na psychiku zvířete může mít i nedostatek pozornosti ze strany majitele. Depresemi často trpí i psi vzatí z útulku, kteří v minulosti zažili trauma. Speciálně v těchto případech mohou mít negativní psí prožitky velký vliv i na jejich chování a vztah k lidem, proto při osvojení si takového zvířete je potřeba obrovská trpělivost, aby se zařadilo do běžného života.
Jak pomoci duševně nemocnému psovi
Pokud již delší dobu pozorujete výše zmíněné příznaky, neotálejte a vyhledejte pro svého pejska odbornou pomoc, protože neléčené stavy mohou vyústit v řadu fyzických onemocnění. Deprese u zvířat je podobná té lidské, takže ji nelze nevidět, nebo ignorovat. Čím dřívější je zásah, tím úspěšnější a rychlejší bývá léčba.
Prevence psí deprese
Tak jako u lidí, ani u psů neexistuje přesný manuál, jak se depresi vyhnout. Obecně však platí, že není dobré zvířata stresovat a vytvářením denní rutiny pes přesně ví, co může v jakou denní dobu očekávat, tedy vyhne se zbytečným negativním emocím. Rovněž technika pozitivního posilování se jeví jako velmi účinná v prevenci duševních nemocí psů. Pokud se svému mazlíčkovi pravidelně věnujete a pečujete o něj s láskou, je velká pravděpodobnost, že duševní nemoci se mu zdaleka vyhnou.
Jaká je denní rutina vás a vašeho pejska?