Celoroční harmonogram stříhání malin: Tajná receptura, jak příští sezónu sbírat úrodu do obřích věder
Když pěstujete maliny, můžete si každý rok vychutnávat jejich sladkou chuť a nemusíte kvůli tomu do obchodu. Ale je třeba o ně pečovat.
Prořezávání malinovníků zlepšuje jejich celkové zdraví a vitalitu. Navíc, když keře prostříháte, budete mít větší úrodu ovoce. Vzhledem k tomu, že v prvním roce rostou pouze lístky a plody se objevují až v roce druhém, odstranění oschlých a mrtvých listů pomáhá dosáhnout velkého množství plodů.
Jak maliník řezat
Intenzita a způsob stříhání a řezání záleží na druhu maliníku. Některé druhy rostou na loňských výhoncích, jiné na letošních. Podle toho je třeba se řídit. Odstraňte všechny slabé, polámané a suché výhonky a ty odřízněte úplně u země. U maliníků, které měly plody na podzim, odstřihněte pouze ty konce, které byly oplodněny. Jednoleté výhonky není potřeba vůbec zkracovat, stačí je důkladně probrat, aby nebyly až moc husté. Zkracováním byste jim spíš mohli ublížit.
Kdy maliník řezat
Ty druhy malin, které se sklízí v průběhu července, se prořezávají na podzim. Odrůdy pozdní, které plodí v srpnu a začátkem září, musíte řezat až na jaře. U nově vysazených malin výhonky raději neřežte vůbec. Počkejte raději do dalšího roku a pak postupujte tak, jak u jiných.
Černý maliník
Po sklizni odstraňte veškeré plodnice. U tohoto druhu prořezávejte nové výhonky brzy na jaře, zkraťte aspoň o 8 – 10 centimetrů. Dělá se to z toho důvodu, aby se podpořilo větvení. Následující jaro odstraňte všechny slabé a poničené výhonky, aby vám zbylo třeba 6 těch nejsilnějších. Ty nechte další rok zase růst a poté udělejte opět to stejné.
Daří se vám každý rok udržet úrodu?