Staronová vychytávka z ČSSR vám na vytápění ušetří desítky tisíc korun každý rok. Vy jste o Leninových briketách ještě neslyšeli?

Leninovy brikety vám pomohou snížit náklady na výhřev domácnosti až o několik tisíc korun. Jejich používání však nemusí být vhodné pro každého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V důsledku energetické krize hledá mnoho Čechů způsoby, jak co nejefektivněji udržet ve své domácnosti teplo a neutratit přitom fůru peněz. Velmi dobře se v takovém případě osvědčilo používání tzv. Leninových briket, které si na našem území získaly oblibu zejména během období komunismu. I dnes však toto účinné topivo můžete dle serveru iDnes využít ve svůj prospěch, a ušetřit tak za výhřev místností klidně i tisíce korun každý rok. 

Leninovy brikety a proč s nimi raději netopit 

Leninovy brikety jsou směsí odpadu z řezaného dřeva, které lidé během období komunismu přetvářeli do podoby běžných briket, aby jimi mohli topit. Ačkoli toto pověstné topivo účinně a jen za pár korun vyhřeje veškeré vaše místnosti, bývá často kontaminováno olejem, prachem a dalšími nečistotami. K tomu si jej navíc musíte vyrobit sami, a to za pomoci igelitových sáčků nebo potravinářských fólií, které budete následně také pálit.

Ačkoli tedy díky Leninovým briketám můžete ušetřit značné množství peněz, neprospívají ani vašemu kotli nebo krbu a už vůbec ne životnímu prostředí. Navíc se dle webu EkoMax oproti běžným briketám liší tím, že se při jejich používání často z komína line nepříjemný černý zapáchající dým. Ten se mimo jiné usazuje i v komínu a dalších cestách, kudy topné systémy odvádí z vaší domácnosti kouře. Jejich používáním byste je tak mohli akorát poškodit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Leninovy brikety vyhřejí vaši domácnost téměř zadarmo, znečišťují však životní prostředí.

Do kotle nepatří nic, co je chemicky ošetřeno 

Přesto je však nutné poznamenat, že v případě nouze nebo pokud by to situace vyžadovala, můžete tyto brikety použít, a zahřát tak svůj domov. Z dlouhodobého hlediska samozřejmě není dobré používat žádné chemicky ošetřené nebo lepené dřevo – vždy by mělo být suché, kvalitní a od prověřeného dodavatele, abyste se zbytečně nenachytali. Na webu adbz jsme také sdíleli návod, jak si můžete takové domácí brikety co nejsnadněji vyrobit sami

Už jste Leninovy brikety vyzkoušeli i vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články