Cukety tak velké, že je ani neunesete: Preciznost se vyplatí, avšak péče o ně není náročná, když se dobře připravíte

Obrovské úrody cuket se dočkáte jen v tom případě, že dodržíte několik zásad jejich správného pěstování. Nemusíte se ale ničeho bát, není to nijak náročné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukety patří mezi velice oblíbené druhy plodové zeleniny. A není se čemu divit. Jejich plody vynikají skvělou chutí a dají se v kuchyni využít všemožnými způsoby. Navíc jsou bohaté na nejrůznější vitaminy (A, B, C, E a K) a minerální látky, např. železo, vápník a hořčík. Díky tomuto složení mají příznivý vliv na naše zdraví. Ještě lepších výsledků se pak dočkáte, pokud si cukety vypěstujete na vlastní zahrádce. A jak si zařídit co největší úrodu? Nebojte, není na tom nic těžkého.

Hnojení záhonu před výsadbou cuket

Nejprve něco málo k přípravě záhonu. Ten by měl být na podzim zrytý a dobře prohnojený chlévským hnojem nebo vyzrálým kompostem. Na jaře je pak vhodné posypat jej dolomitickým vápencem a následně prokypřit. Několik týdnů před výsevem záhonek zakryjte černou netkanou textilií, která omezí růst většiny plevelů a vývoj škůdců a patogenů. Pokrytí navíc udrží i teplo, které cukety nutně potřebují ke správnému vývoji.

Důležitá je preciznost a trpělivost

A jak na samotný výsev? Ten provádějte nejlépe v druhé polovině května, tedy až pominou přízemní mrazíky, přímo na záhon. Spon dodržte 50-100 x 50-100 centimetrů. Když máte naměřeno, vysejte osivo do hloubky 1-2 centimetry. Vyklíčení osiva uspíšíte, pokud jej den předen namočíte do vody. Ve stejném termínu můžete vysadit i předpěstované sazenice. Deset centimetrů hluboké důlky opatřete trochou slepičinců, vložte rostlinky, následně přihrňte zeminou a vydatně zalijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během růstu cuket je pak třeba:

  • provádět pravidelnou a vydatnou zálivku odstátou nebo dešťovou vodou (zejména pak během nasazování plodů),
  • hnojit tekutými hnojivy každý týden (pro správné kvetení a následné plození),
  • aplikovat přípravky proti škodlivým organismům (nepříjemní jsou hlavně slimáci, dále pak mšice a mikroskopické houby způsobující plísně a hniloby),
  • zbavovat záhon plevelů skrze vytrhávání či okopávání,
  • v případě nepřítomnosti opylovačů ručně opylit květy (samčí utrhněte a otřete jej o ty samičí).

Pozor na virové patogeny

Pokud dodržíte veškeré pokyny, tak vás bude v pozdním létě až brzkém podzimu čekat bohatá úroda. Průběžná sklizeň navíc podpoří tvorbu dalších plodů. Existují hned dvě techniky sklízení. První spočívá v odříznutí plodové stopky nožem nebo v jejím odstřihnutí zahradnickými nůžkami. Tato metoda je ovšem poměrně riziková, protože hrozí přenos patogenů virového původu a jejich následná infekce zdravé rostliny. O mnoho bezpečnější je jednoduché odkroucení plodu.

Které odrůdy cuket obvykle pěstujete na své zahradě?

Ochutnali jste již cuketové placky? Jejich příprava je nevídaně snadná

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články