Cukety tak velké, že je ani neunesete: Preciznost se vyplatí, avšak péče o ně není náročná, když se dobře připravíte

Obrovské úrody cuket se dočkáte jen v tom případě, že dodržíte několik zásad jejich správného pěstování. Nemusíte se ale ničeho bát, není to nijak náročné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukety patří mezi velice oblíbené druhy plodové zeleniny. A není se čemu divit. Jejich plody vynikají skvělou chutí a dají se v kuchyni využít všemožnými způsoby. Navíc jsou bohaté na nejrůznější vitaminy (A, B, C, E a K) a minerální látky, např. železo, vápník a hořčík. Díky tomuto složení mají příznivý vliv na naše zdraví. Ještě lepších výsledků se pak dočkáte, pokud si cukety vypěstujete na vlastní zahrádce. A jak si zařídit co největší úrodu? Nebojte, není na tom nic těžkého.

Hnojení záhonu před výsadbou cuket

Nejprve něco málo k přípravě záhonu. Ten by měl být na podzim zrytý a dobře prohnojený chlévským hnojem nebo vyzrálým kompostem. Na jaře je pak vhodné posypat jej dolomitickým vápencem a následně prokypřit. Několik týdnů před výsevem záhonek zakryjte černou netkanou textilií, která omezí růst většiny plevelů a vývoj škůdců a patogenů. Pokrytí navíc udrží i teplo, které cukety nutně potřebují ke správnému vývoji.

Důležitá je preciznost a trpělivost

A jak na samotný výsev? Ten provádějte nejlépe v druhé polovině května, tedy až pominou přízemní mrazíky, přímo na záhon. Spon dodržte 50-100 x 50-100 centimetrů. Když máte naměřeno, vysejte osivo do hloubky 1-2 centimetry. Vyklíčení osiva uspíšíte, pokud jej den předen namočíte do vody. Ve stejném termínu můžete vysadit i předpěstované sazenice. Deset centimetrů hluboké důlky opatřete trochou slepičinců, vložte rostlinky, následně přihrňte zeminou a vydatně zalijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během růstu cuket je pak třeba:

  • provádět pravidelnou a vydatnou zálivku odstátou nebo dešťovou vodou (zejména pak během nasazování plodů),
  • hnojit tekutými hnojivy každý týden (pro správné kvetení a následné plození),
  • aplikovat přípravky proti škodlivým organismům (nepříjemní jsou hlavně slimáci, dále pak mšice a mikroskopické houby způsobující plísně a hniloby),
  • zbavovat záhon plevelů skrze vytrhávání či okopávání,
  • v případě nepřítomnosti opylovačů ručně opylit květy (samčí utrhněte a otřete jej o ty samičí).

Pozor na virové patogeny

Pokud dodržíte veškeré pokyny, tak vás bude v pozdním létě až brzkém podzimu čekat bohatá úroda. Průběžná sklizeň navíc podpoří tvorbu dalších plodů. Existují hned dvě techniky sklízení. První spočívá v odříznutí plodové stopky nožem nebo v jejím odstřihnutí zahradnickými nůžkami. Tato metoda je ovšem poměrně riziková, protože hrozí přenos patogenů virového původu a jejich následná infekce zdravé rostliny. O mnoho bezpečnější je jednoduché odkroucení plodu.

Které odrůdy cuket obvykle pěstujete na své zahradě?

Ochutnali jste již cuketové placky? Jejich příprava je nevídaně snadná

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství