Proč ručníky po vyprání páchnou: Na vině může být nízká teplota praní i nedostatečné usušení
Cesta k měkkým a perfektně svěžím ručníkům není tak klikatá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnohdy stačí maličkost.

Obsah článku
Hotelové ručníky jsou mezi turisty opravdu legendárním pojmem. Tam, kde bývají hebké, měkoučké, nadýchané a voňavé (a jako bonus leckdy i složené do formy zajímavých dekorací), se návštěvníci často a rádi vracejí. Jde totiž o takovou hotelovou vizitku, která na první pohled ukazuje, s jakou kvalitou máte co dočinění. A jak podobného efektu dosáhnout i doma?
Největší chybou je praní při nízkých teplotách
Ručníky se kvůli častému používání a vlhkému prostředí stávají doslova živnou půdou pro nejrůznější bakterie a plísně. A pokud se navíc perou při nízkých teplotách, nemusí to k likvidaci těchto patogenů stačit. Ty se ve vlhkém prostředí pračky začnou množit doslova bleskovou rychlostí a výsledkem je právě ona zatuchlina.
Standardní teplota praní pro účinnou dezinfekci ručníků je přibližně 40 až 60 °C, jak uvádí web SoftCotton. Praní při nižších teplotách je sice k životnímu prostředí (a samozřejmě také k samotným tkaninám) šetrné, ale na likvidaci těchto zákeřných hostů mnohdy bohužel nestačí. Museli byste použít dezinfekci do prádla, abyste dosáhli požadovaného efektu – a to zase nebývá právě ekologické. Tento postup se hodí jen pro materiály, které by vyšší teploty jednoduše nesnesly. Typické je to například pro modely z mikrovlákna, jak informuje web Blante.
Vliv studené vody na účinnost pracího prostředku
Používání studené vody může navíc ovlivnit účinnost pracích prostředků. Mnoho z nich je totiž vyvinuto tak, aby optimálně fungovaly při vyšších teplotách. A studená voda tak může negativně ovlivnit jejich schopnost rozkládat mastnotu, šupinky kůže a další organické materiály. A i ty mohou později přispívat ke vzniku nepříjemného zápachu. A pozor si dejte i na množství pracího prostředku, které používáte – o tom jsme na webu adbz už také psali.

Vliv má i špatné sušení
Ovšem když už ručníky správně vyperete, nesmíte je poté skladovat ve vlhku. Uschnout by tedy měly co nejrychleji (nejlépe v sušičce nebo na sluníčku) a po použití je dejte sušit na dobře větrané místo, což nemusí být nutně v koupelně. Pokud všechny tyto rady dodržíte, uvidíte, že už se s nepříjemnou zatuchlostí nikdy nebudete muset potýkat.
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
9 h