Babička dávala do květináče punčochy. Geniální trik si zamilujete i vy
adbz.cz » Hobby » Babičky moc dobře věděly, proč do květináče dávat punčochy. Zlikvidovaly tak larvy smutnic

Babičky moc dobře věděly, proč do květináče dávat punčochy. Zlikvidovaly tak larvy smutnic

Před výskytem škůdců nejsou zcela uchráněny ani pokojové rostliny. Naštěstí existují jednoduché a osvědčené triky, díky kterým se některých druhů rychle zbavíte.

silonky kvetinac kytka
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Tito škůdci jsou sice drobní, ale dokáží napáchat opravdu velké škody. Smutnice kladou larvy do vlhké půdy, a ty se živí kořeny rostlin. Nemusíte však kupovat drahé postřiky plné nebezpečných chemikálií a toxických látek, abyste se jich zbavili. Existuje mnohem šetrnější a ekologičtější řešení za pár korun. Vyzkoušejte také tyto jednoduché triky a zbavte se larev smutnic jednou provždy.

Odkud se larvy smutnic berou

Tento drobný hmyz si domů nejčastěji přinesete v květináčích nově zakoupených rostlin nebo v čerstvém půdním substrátu. Výborně se jim daří ve vlhkých a teplých podmínkách, kde se také dobře a rychle rozmnožují.

Jak ochránit pokojovky

Mnohem snazší je rostliny preventivně ošetřit než pak se škůdci bojovat. Proto byste měli vždy nově zakoupenou rostlinu nejprve od ostatních izolovat. Jakmile v jejím květináči objevíte larvy smutnic, dejte ji co nejdál od jiných rostlin a začněte s vhodným ošetřením. Pokud tento problém včas odhalíte, zvýšíte tím šance na její záchranu.

péče o pokojové rostliny
Zdroj fotografie: Freepik

Zabránit jejich rozmnožování z čerstvého půdního substrátu můžete například tím, že se zaměříte na jeho správné skladování. Abyste zamezili jeho kontaminaci různými druhy hmyzu, přemístěte jej do uzavřené nádoby a uložte na suché a chladné místo. Sterilizovat jej lze také tím, že ho na 30 minut vložíte do trouby rozehřáté na 85 °C (připravte se ale na nepříjemný zápach).

Jak se smutnic snadno zbavit

Abyste tyto škůdce z květináče odstranili, přidejte do květináče trochu písku tak, abyste vytvořili 1–2cm silnou vrstvu. Jeho přítomnost sníží celkovou vlhkost v půdě a zabrání smutnicím v kladení dalších vajíček. Květináč je také doporučováno zakrýt silonkovými punčochami (případně je můžete vložit přímo dovnitř a rostlinu do nich zasadit) nebo do něj nasypte jedlou sodu či prášek do pečiva. Larvy prášek spolykají a zemřou.

Proti smutnicím a larvám funguje skvěle i ocet. Ten smíchejte v misce s vodou a prostředkem na mytí nádobí v poměru 1:1:1 a umístěte ji poblíž napadených rostlin. Na dno květináče se také vyplatí umístit nasekanou petržel či pažitku nebo tyto rostliny umístit poblíž napadených rostlin. Jejich vůni nedokáží tito škůdci ani vystát a budou se snažit dostat se od nich co nejdál.