Přítomnost mazlíčků v domácnosti je obrovskou výhodou, shodují se odborníci. Svým majitelům dokonce zlepšují imunitu

Jak výsledky posledních studií ukázaly, přítomnost domácích mazlíčků může mít opravdu příznivý vliv na lidské zdraví. Zvíře totiž dokáže nejen snížit hladinu stresu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přesto, že mezi některými lidmi stále převládá názor, že přítomnost domácích mazlíčků může vyvolávat alergie, nejnovější výzkumy naopak tvrdí, že domácí zvířata mohou mít dokonce příznivý vliv na naše zdraví. V posledních dekádách probíhalo několik výzkumů, které měly konečně potvrdit či vyvrátit teorie o zvýšeném riziku onemocnění v důsledku přítomností osrstěných mazlíčků v domácnosti. Výzkumu se věnoval pediatr James E. Gern, působící na Univerzitě Wisconsin-Madison.

Výsledky studie

„Původní názor, který zastávala většina je, že pokud se v domácnosti vyskytuje osrstěný mazlíček, roste pravděpodobnost vzniku onemocnění,“ vysvětluje pozadí výzkumu vědec James E. Gern.Věřilo se, že u dětí může přítomnost domácího mazlíčka zapříčinit vznik astmatu či různých alergií,“ dodává. Ve svém výzkumu se James právě na výskyt alergií u dětí zaměřil a výsledky jsou velmi překvapivé.

iZdroj fotografie: Pexels

James E. Gern ve svém výzkumu analyzoval krev čerstvě narozených dětí a porovnával ji s tou odebranou ve věku 1 roku. Výzkumu se účastnily dvě skupiny subjektů – děti z domácností s domácími zvířaty a děti v těch, kde domácí zvířata nejsou. Ve skupině dětí, která žila v domácnosti se zvířetem bylo nižší procento výskytu alergií, ale také astmatu a ekzémů,“ vysvětluje James výsledky. „Tyto děti měli podle výsledků také větší rezistenci, takže výskyt zvířete posílil imunitní systém,“ dodává.

Zdravotní přínos zvířat na lidské tělo

Kromě pozitivního vlivu na imunitu má přítomnost zvířete také vliv na psychickou stabilitu člověka. „Pes například dokáže člověka zklidnit. Výsledky výzkumů ukazuji, že pacientům s Alzheimerovou chorobou přítomnost psa dokáže snížit hladinu úzkosti,“ vysvětluje Lynett Hart, docentka působící na Veterinární fakultě Kalifornské univerzity. „Zvíře je také přirozeným spouštěčem konverzace a dokáže pomoct v seznámení například během procházky,“ dodává s úsměvem.

iZdroj fotografie: Pexels

Hra se psem dokáže navíc zvýšit hladiny dopaminu a serotoninu. „Lidé právě kvůli těmto dvěma látkám berou drogy. Nahradit je ale může právě péče o domácího mazlíčka,“ vysvětluje Lynett. Péče o naše čtyřnohé členy domácnosti také signifikantně snižuje hladinu stresu a výskyt depresí. „U pacientů trpící onemocněním AIDS byly pozitivní přínosy přítomnosti zvířete na jejich psychické zdraví prokázána výzkumy,“ dodává docentka.

Jaký vliv má přítomnost zvířat v domácnosti na vás?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem vizionářská redaktorka a prostřednictvím webu ADBZ přináším architekturu a design do nových dimenzí. Má vášeň pro estetiku a funkčnost se promítá do každého slova. S nekonečnou kreativitou objevuji a prezentuji nejnovější trendy, inspirativní projekty a udržitelná řešení pro moderní životní prostředí.

Zobrazit další články