Antidepresivní mikrobi v půdě a jak vám mohou pomoci | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Znáte bakterii štěstí? Najdete ji v půdě na zahradě. Zmírňuje stres, přináší klid, a dokonce zvyšuje IQ

Znáte bakterii štěstí? Najdete ji v půdě na zahradě. Zmírňuje stres, přináší klid, a dokonce zvyšuje IQ

Chemie nemusí být jediný způsob, jak se zbavit nepříjemností spojených s depresemi či jednoduše špatným obdobím. Vyzkoušet můžete také přírodní mikroby v hlíně.

puda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní prostředky zde byly vždy, většinou v podobě rostlin, tentokrát se ale ukázalo, že i obyčejná hlína pomůže. Bylo zjištěno, že půdní mikrobi mají podobné účinky na mozek jako léky proti depresím. Ovšem s tím rozdílem, že nemají vedlejší účinky a nemůžete se na nich stát závislými. Naučte se, jak můžete toto přírodní antidepresivum v půdě využít pro váš prospěch.

Pomoc lidskému zdraví v půdě

Ano, ač to zní sebe zvláštněji, v půdě se skutečně nachází funkční antidepresivum. Mycobacterium vaccae je látka, která je do dnešního dne stále zkoumána. Bylo u ní zjištěno, že má na neurony podobný účinek, jako léky proti depresím. Může stimulovat produkci serotoninu, jež zařídí, že se uvolníte a budete šťastnější. Studie byly provedeny konkrétně na pacientech s rakovinou a ti uváděli samé dobré přínosy v podobě menšího stresu a kvalitnějšího života.

stastny muz na dovolene
Zdroj fotografie: Unsplash

Právě nedostatek serotoninu zapříčiňuje deprese, obsedantně kompulzivní poruchu, úzkosti a bipolární poruchu. Bakterie v půdě se tak jeví jako přírodní lék bez zbytečného risku nepříznivých vedlejších zdravotních účinků. Mnoho vášnivých zahrádkářů vám řekne, že je „hrabání se v hlíně“ dělá skutečně šťastnými a nyní máte i vědecké vysvětlení, proč tomu tak skutečně je.

Jak vás může špína učinit šťastnějšími

Antidepresivní mikrobi v půdě způsobují zvýšení hladin cytokinů a přesně to vede k produkci vyšších hladin serotoninu. Bylo to testováno jak požitím, tak i injekcemi, které byly píchány do krys. Výsledkem byly zvýšené kognitivní schopnosti, lepší koncentrace na úkoly a nižší stres oproti kontrolním skupinám.

deda s vnukem zahradnici
Zdroj fotografie: Unsplash

Zahradníci pravidelně tyto bakterie vdechují, jsou s nimi hodně v kontaktu a také je při zranění dostávají do krevního oběhu. Účinky těchto bakterií můžete pociťovat až tři týdny. Mikroby Mycobacterium v půdě jsou nyní také zkoumány zlepšení kognitivních funkcí, revmatoidní artritidy a dokonce i Crohnovy choroby.

Stanete se také zahradníkem a nebo je váš život dost šťastný i bez toho?

https://www.youtube.com/watch?v=qQGyrP4U6mk

Zdroj: Gardeningknowhow