Známky toho, že se zrak psa zhoršuje: Bojí se jít do schodů, často zastavuje a je pro něj obtížné chytit hračku

Pokud nevíte, jak poznat, že se zrak vašeho psa postupně zhoršuje, zaměřte se na tyto tři výrazné ukazatele. Podle toho stav očí vašeho čtyřnohého mazlíčka zaručeně poznáte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jakmile se jednou rozhodnete svůj život sdílet s pejskem nebo jiným mazlíčkem, stane se nedílnou součástí vaší rodiny. Nejspíš uděláte vše proto, aby se cítil šťastný a spokojený. Kromě pravidelných procházek, zábavy a hraček jeho celkový stav ovlivníte především skrz zdravotní stránku. Ve chvíli, kdy se vám zdá být něco v nepořádku, měli byste vyhledat veterináře. Sami však můžete rozpoznat, že se zrak vašeho psa zhoršil. Tématu se věnovala skupina vědců v čele s Callie M. Rogers.

Proč kontrolovat psí zrak

Stejně jako lidé vlivem stárnutí a dalších faktorů přicházejí o svůj zrak, tento problém postihuje taky zvířata. Čím dříve se vám podaří zhoršení zraku odhalit, tím dříve dokážete svému psímu společníkovi pomoct. Přestože mu jeho zrak nejspíš zachránit ani výrazně zlepšit nedokážete, budete vědět, jak mu co nejlépe usnadnit život a předcházet různým komplikacím a nepříjemnostem. Všímejte si především těchto tří znamení.

Rozpoznají psi barvy, nebo vidí černobíle? Pravděpodobně vás překvapí, v jakém spektru vnímají svět

Časté pauzy při procházce

Prvním znamením, že je něco v nepořádku, může být časté zastavování psa při procházce. V tu chvíli vypadá, jako by zamrzl na místě a dívá se pouze na jeden bod. Pokud tento úkaz sledujete pravidelně a opakovaně, nejspíš má problém správně zaměřit. Možná nedokáže odhadnout vzdálenost nebo se snaží zaostřit svoje vidění.

Nedokáže chytit míč

Další známkou slábnoucího zraku je taky zvýšená nemotornost a snížená obratnost při hrách a jiných pohybových aktivitách. V důsledku zhoršujícího se vidění je pro psa obtížné chytit hračku, nebo ji dokonce najít. Taky si možná všimnete, že podobné aktivity vašeho mazlíčka přestaly zajímat nebo neprojevuje takové nadšení, jako tomu bylo dříve.

pes na chodníku iZdroj fotografie: Pixabay
Ztráta zraku se u psa může projevit i častým zastavováním na procházce

Strach ze schodů

Mnoho psů se přirozeně potýká se strachem chodit do schodů a zase zpátky. V případě, že váš mazlíček však doposud zdolával tuto překážku bez problémů, ale nyní se ke schodům nechce ani přiblížit, pak je nejspíš na vině rozmazané vidění. To mu znemožňuje zaostřit na jednotlivé schody. Kvůli horší orientaci je pak pro něj pohyb po nich mnohem náročnější.

Jak pomoci při zhoršeném zraku

Pokud se při veterinární prohlídce prokáže, že váš psí mazlíček opravdu špatně vidí, měli byste tomu přizpůsobit další aktivity. Misku s vodou a krmivem umisťovat vždy na stejné místo a zamezit stěhování i jiných předmětů, na které je zvyklý. Vyhnout se chůzi do schodů nebo mu s jejich překonáváním pomoci. Vhodné je upravit také tempo chůze na procházkách a délku trasy. I společné hraní se snažte přizpůsobit více jeho potřebám, abyste si tuto chvíli oba užili.

Jak poznáte, že je váš psí mazlíček v nepohodě?

Zdroj: Ncbi
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články