Už jste se přihlásili o svých 100 000 Kč? Stát je teď rozdává lidem, kteří mají zahradu. Pospěšte si, než nabídka vyprší
Vezměte si k ruce konev a připravte se proměnit každý deštivý den v příležitost k růstu a úsporám. Stát vám s tím pomůže.
Milovníci zahrad a majitelé domů se mohou radovat. Pokud se jednou rukou oháníte rýčem a druhou se trápíte nad účty za vodu, máme pro vás skvělou zprávu ohledně českého dotačního programu Dešťovka. Tato iniciativa je součástí zavedeného programu „Nová zelená úsporám“, jehož cílem je zpřístupnit ekologické bydlení opravdu každému.
Kdo se může přihlásit?
Program Dešťovka je maximálně inkluzivní. Pokud vlastníte jakoukoli obytnou nemovitost – od rodinných domů až po řadové domky – a máte zároveň i nějakou zahradu, o kterou se staráte, pak jde o program právě pro vás (a zapojit se mohou i různé neziskové organizace, které mají zahrádky). Jinými slovy – vlastníte-li pozemek, který potřebuje zalévat, považujte se za hlavního kandidáta na grant, který může vaše dosavadní zahradničení docela změnit.
Finanční liják: Co se nabízí?
Tady to začíná být ještě zajímavější. Program opravdu není lakomý; žadatelé mohou čerpat dotaci tak bujnou, jak bujné slibují být i jejich zahrady.
- Na systémy určené k zachycování a recyklaci dešťové vody – a dokonce i šedé vody, což je šetrně použitá voda z vašich umyvadel a sprch – můžete získat až 105 000 Kč.
- Pokud usilujete o jednodušší zařízení, které bude shromažďovat pouze dešťovou vodu, je k dispozici přibližně 60 000 Kč.
Tyto nemalé finanční prostředky pokrývají většinu výdajů spojených s instalací těchto systémů, takže se vyplatí je zachytit – stejně jako již zmiňovanou dešťovku.
Proč právě dešťová voda
Využívání dešťové vody k zavlažování zahrady není jen cvičením v šetrnosti, ale i krokem k udržitelnosti. Dešťová voda neobsahuje chemikálie, které se nacházejí v městských vodovodech, a je tak vhodnější pro vaše rostliny i půdu. Moderní technologie dostupné v rámci programu Dešťovka se navíc postarají i o využití tzv. šedé vody, která by jinak bez užitku odtekla do kanalizace. Požádat si o svých 100 000 Kč se tedy opravdu vyplatí. A štědrou dotaci nabízí Ministerstvo životního prostředí i na kompostéry, o čemž jsme na webu adbz také psali.