Je váš trávník žlutý nebo flekatý? Pak budete vděční za tento trik
adbz.cz » Hobby » Jak z flekatého trávníku udělat ukázkový: Mulčování, zavlažování a zásoba živin

Jak z flekatého trávníku udělat ukázkový: Mulčování, zavlažování a zásoba živin

Svěží zelený trávník je chloubou každého majitele domu. Když však nevzhledná místa kazí krásu vaší trávy, pak je potřeba zasáhnout.

flekaty travnik zluta mista
Zdroj fotografie: iStock

Holá místa v trávníku a zažloutlá tráva se mohou objevit z různých důvodů. Vliv na ně může mít i životní prostředí, se kterým toho mnoho nenaděláte. Většinou se však jedná o špatné postupy péče o trávník, nedostatečnou zálivku i nízkou provzdušněnost. Jaké jsou tedy běžné příčiny nevzhledného trávníku a jak si s nimi poradit, abyste se zase mohli těšit z jeho krásné zelené barvy?

Špatné a nedostatečné zavlažování

Jednou z hlavních příčin skvrn na trávníku je nedostatečné zavlažování. Nerovnoměrné zalévání určitých oblastí na úkor jiných často vede ke vzniku nevzhledných hnědých nebo žlutých skvrn. Sucho a vlny veder pak ve špatně zalévaném trávníku mohou způsobit, že tráva definitivně uschne, odumře a zanechá za sebou holé plochy.

Trávník potřebuje pravidelnou zálivku, obzvlášť v obdobích, kdy neprší. Zalévejte trávník hluboko a zřídka, abyste podpořili růst hlubokých kořenů. Investujte do zavlažovacího systému nebo zvažte použití namáčecí hadice, která vašemu trávníku zajistí stálou vlhkost. Daný typ trávy může mít jiné požadavky na růst, proto mu přizpůsobte svůj zavlažovací plán.

Zhutněná půda

Zhutněná půda zabraňuje kořenům trávy přijímat základní živiny, vzduch a vodu, což vede ke slabému a řídkému růstu. Silný provoz, pravidelné používání těžkých strojů nebo přejíždění auta po trávníku může přispět k dalšímu zhutňování půdy. Je tedy potřeba udusanou zeminu provzdušnit. Zvažte pronájem jádrového provzdušňovače, nebo použijte alespoň vertikutátor. Holá místa poté osaďte novou trávou.

zavlažování trávníku
Zdroj fotografie: Freepik

Špatná kvalita půdy

Nedostatečná kvalita půdy může bránit zdravému růstu trávy, a v trávníku tak mohou vznikat místa se slabou nebo uschlou trávou. Půda s nedostatkem základních živin nebo s nesprávným pH může trávníku bránit příjmu živin a způsobit viditelné skvrny. Proveďte proto test půdy pro posouzení jejího složení a úrovně pH. Na základě výsledků můžete upravit půdu přidáním kompostu, rašeliny a dalších složek, které zlepší obsah živin a její strukturu.

Nemoci a plísňové infekce

Choroby trávníku a plísňové infekce se mohou projevit jako nepravidelně tvarované skvrny nebo prstence vybledlé trávy. Na trávě se může objevit bílý nebo rezavý poprašek. Mezi běžné viníky patří plísně, rez, ale i choroby. Často se jim daří ve vlhkých podmínkách a mohou se rychle rozšířit. Zjistěte konkrétní chorobu nebo plísňovou infekci a zaveďte vhodná opatření. V těchto případech je nejlepší porada s odborníkem.

sekání trávníku
Zdroj fotografie: Freepik

Mulčování

Málokdo tento trik používá. Mulčování trávníku se vyplatí především během léta, kdy trávníky trpí suchem. Jednoduše posekejte trávu bez sběrného koše a ponechte ji na něm. Je však potřeba posekat pouze 1 až 2 cm trávy, delší tráva by byla spíše na škodu. Tato posekaná tráva zůstane mezi stébly trávníku a pomůže udržet půdní vlhkost. Zároveň se přirozeně zkompostuje a dodá trávníku živiny.