Každý se snaží najít způsoby, jak ušetřit peníze, aniž by musel změnit celý svůj životní styl. Jednou z oblastí, kde můžete snížit náklady, je praní prádla.
Praní prádla, sušení, žehlení, vytírání a podobné činnosti jsou nedílnou součástí provozu domácnosti. Navíc je třeba veškerý úklid provádět pravidelně. Pokud jde právě o praní prádla, lze říci, že patří také k činnostem nákladnějším. Tahá vám peníze z peněženky jak za elektřinu, tak za vodu i prací prostředky. Dobrou zprávou je, že můžete díky některým trikům ušetřit až 10 tisíc korun ročně. Stačí si uvědomit chyby, které člověk při praní běžně dělá a ani nad nimi nepřemýšlí.
Přeplňování bubnu pračky
Jedna z nejčastějších chyb, které se dopouští valná většina uživatelů praček, je její přeplňování. Lidé chtějí napěchovat do pračky co nejvíce věcí, aby si ušetřili práci a zkrátili počet pracích cyklů. Bohužel se stává přesný opak. Přeplněním pračky způsobíte to, že se některé kusy nevyperou, skvrny na oděvech zůstanou, což vás přinutí spustit pračku znovu. Ideální množství oblečení v pračce je takové, abyste do ní zvládli strčit ruku. Tehdy je pračka naplněna správně.
Pokud často sportujete nebo chodíte do posilovny, určitě znáte funkční trička nebo kalhoty, které jsou pro sport jako stvořené.…
více
Portál Genialne dále upozorňuje, že klíčové je nepřehánět teplotu praní. Vyšší teploty znamenají vyšší spotřebu elektřiny. Vysoké teploty vody mají také vliv na vaše oblečení. Sledujte doporučení na štítcích oblečení a dodržujte je. Oblečení by se mohlo srazit nebo jinak poškodit, což je opět ztráta peněz. Nepřekračujte doporučenou teplotu, abyste prodloužili životnost svého oblečení a ušetřili peníze. Jak jsme však na Adbz upozorňovali, prát pouze na nízké teploty také není vhodné, jelikož se pak ve spotřebiči snadněji množí bakterie a plísně.
Další chyby při praní
Efektivita praní a životnost vaší pračky může také záviset na volbě pracího prášku či gelu. Mnohdy stačí jen zbystřit a podívat se na složení na etiketě. Alergeny, parfémy a plnidla mohou způsobit nejen alergické reakce, ale také zvýšit spotřebu pracích cyklů. Pokud chcete šetřit, vyhněte se bělicím prostředkům s obsahem chloru a fosfátů. Místo toho sáhněte po prostředku s aktivním kyslíkem, který je šetrnější k oblečení a zároveň k životnímu prostředí.
Nadměrné množství pracího prášku není jen ztrátou, ale i zátěž pro vaši pračku a nebezpečí pro vaši pokožku. Nečistoty mohou zůstat na oblečení a způsobit vyrážku na vaší kůži, na což upozorňuje i web ProŽeny. Dávkování se liší podle typu prášku a tvrdosti vody. Obecně se doporučuje zhruba 100 gramů pracího prášku pro pračku s průměrně špinavým prádlem. Přebytek prášku může poškodit jak vaše oblečení, tak vaši pračku.
Další způsob úspory peněz je pravidelné čištění pračky, jak jsme na Adbz již psali. Nejen, že tím udržíte vysokou kvalitu pracího procesu, prodlužujete tak i životnost spotřebiče. Čtenářka naší redakce paní Zdeňka D. z Berouna nám prozradila: „Starám se o svou pračku jako o své děti, kterých mám 5. Pračka je můj denní chleba a její údržba je pro mě důležitá. Dbám na čistotu bubnu, nádržky i filtru, používám osvědčený prací gel a nedávám ho zbytečně moc. Pračka šlape jak hodinky.“