Vychytávky chytrých lidí, kteří zkrátka odmítají platit desetitisíce za topení
adbz.cz » Hobby » Aby vyúčtování nebylo likvidační: Vychytávky chytrých lidí, kteří zkrátka odmítají platit desetitisíce za topení

Aby vyúčtování nebylo likvidační: Vychytávky chytrých lidí, kteří zkrátka odmítají platit desetitisíce za topení

Jestliže vás děsí pohled na vyúčtování za spotřebu energií v zimě, jež vás čeká a nemine v příštím roce, tak nezbývá nic jiného, než se pokusit někde ušetřit.

topeni alobal hlinikova folie
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Týká se to prakticky každého jedince, protože v tuzemsku je zkrátka nutné v zimě topit. Ceny energií vyrostly závratnou rychlostí a jsou prakticky neúnosné. Ušetřit tedy bude chtít většina domácností, ale jak na to? Existují obecné rady, které platí v případě jejich dodržování. Chce to však zatnout zuby a nějak se tím poprat i za cenu určitého nepohodlí.

Starší dřevěné rámy oken

Ne každý má v dnešní době moderní plastová okna. Pokud patříte k části populace, která jimi nedisponuje, je před zimou ideální čas dřevěné rámy revidovat, případně utěsnit. Vezměte pěnovou gumu, papírovou pásku a utěsněte všechny trhliny mezi sklem a okenním rámem.

Zimní režim plastových oken

Moderní plastová okna mají nastavení jak na letní, tak na zimní režim. Při letním okna dovolují proudění vzduchu i přes plné zavření. Zimní naopak vzduch příliš nepouští – ani dovnitř, ale ani ven. Pokud si nevíte rady, jak a jestli vůbec vaše okna toto nastavování umožnují, nebojte se pozvat si odborníky. Krom přenastavení všech oken můžou těsnost i zkontrolovat, případně vše nastavit do ideálního stavu.

Zařízení domácnosti

I vybavení domácnosti a umístění nábytku může mít na vytápění velký vliv. Třeba závěsy by rozhodně neměly zakrývat radiátor. Dále je výhodné je při slunečných dnech plně roztáhnout tak, aby teplé sluneční paprsky mohly volně proudit do prostoru bytu. Okna navíc fungují jako skleník a byt se vyhřeje o to rychleji. Následně je důležité po západu slunce závěsy opět zatáhnout, a tak vytvořit clonu mezi místností a oknem.

chlupaty koberec zima
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pomocníkem, který prohřeje váš byt, je i koberec s dlouhým vlasem. Skvěle izoluje od chladné země a je schopen teplo i držet přímo uvnitř vláken. V neposlední řadě je i skvělým designovým doplňkem bytu.

Dlouhý plyšový had

Už jste někdy viděli v hračkářství dlouhého plyšového hada a přemýšleli, k čemu je vlastně dobrý? Dětem se samozřejmě bude moc líbit nevšedností. Ovšem má i další nespornou výhodu, může totiž posloužit jako těsnění. Umístěte plyšové zvířátko kolem prahu dveří nebo na parapet k oknu v místech, kde vzniká průvan. Pokud nechcete kupovat kopu plyšáků, můžete využít i obyčejný molitan.