Domácí prostředky vám ušetří peníze při praní, sušení i žehlení
adbz.cz » Hobby » Lidové rady k praní: Aspirin funguje jako bělidlo, díky šamponu se oblečení nikdy nesmrskne

Lidové rady k praní: Aspirin funguje jako bělidlo, díky šamponu se oblečení nikdy nesmrskne

Každá žena dbá na to, aby celá rodina chodila v dokonale čistém a vyžehleném oblečení. Jenomže to není vždy snadné. Zde je pár triků, které vám zaručeně ušetří práci.

aspirin buben pracky
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Praní, sušení i žehlení oblečení je časově náročné a úmorné. Nejhorší je, když se objeví na oděvech skvrny, mastné mapy a stopy od potu, kterých se nejde efektivně zbavit. Pokud si chcete ušetřit práci s praním zašlého a špinavého prádla, seznamte se s účinnými triky. Budete k nim potřebovat jen prostředky, které se nacházejí v každé domácnosti.

1. Aspirin dokáže prádlo vybělit

Na bílém oblečení a ložním prádle se objevují nejrůznější stopy potu i mazu a časem mohou tkaniny zežloutnout. Jestliže je nezvládne oblíbený prací prášek vyprat, použijte aspirin. Do bubnu pračky vložte mezi oblečení 5 rozdrcených tablet aspirinu a běžně vyperte.

2. Soda zaručí hebké oblečení

Není nic horšího než se obléknout do oděvů, které jsou na omak drsné a škrábou. Tohoto jevu se zbavíte díky sodě a octu. Do nádržky na prášek nalijte čtvrt šálku jedlé sody a jeden šálek octa.

3. Prodlužte oděvům životnost

Ani kvalitní drahé oblečení nevydrží věčně. Pokud je barevné, je to ještě horší. Pakliže chcete svým oblíbeným mikinám a halenkám prodloužit životnost a nejsou viditelně znečištěné, perte je při nižších teplotách.

jedla soda uklid rukavice
Zdroj fotografie: Pixabay

4. S pracím práškem šetřete

Většina lidí si myslí, že větší množství pracího prášku zaručí oděvům maximální čistotu a svěžest. To je však jen mýtus. Jakmile to s dávkováním přeženete, prášek ulpí na prádle. Nemluvě o tom, že jím plýtváte.

5. Pečujte i o pračku

Klidně se může stát, že čerstvě vyprané prádlo zapáchá. Bude to tím, že je pračka zanesená. Vzniká v ní vodní kámen, v bubnu i na oblečení se usazují nečistoty. Jako prevenci nalijte do nádržky na prášek 1 šálek octa, ten odstraní nevábný odér i plísně.

pracka porucha zena naradi
Zdroj fotografie: Depositphotos

6. Šampon není jen na vlasy

Občas se stane, že se prádlo při praní smrskne. Tomu předejdete zcela jednoduše. Jemné látky před praním namočte na 15 minut do lázně vlažné vody a dětského šamponu. Poté oblečení vyperte, jak jste zvyklí.

7. Alobal je všestranný pomocník

Sušení prádla je mnohdy zdlouhavé, i když máte sušičku. Pakliže chcete sušení urychlit, společně s prádlem vložte do sušičky i pár kuliček vytvořených z hliníkové folie. Alobal vytvoří statickou elektřinu, prádlo bude dřív suché a také měkčí.

bile pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

8. Trik s baseballovou čepicí

Praní kšiltovek je velmi náročné. V žádném případě je nelze vyprat v pračce, protože se poničí. Pokud máte doma myčku na nádobí, jste vítězové. Jednoduše dejte kšiltovku do myčky a klasicky ji zapněte.

9. Když vás nebaví žehlení

Jakmile se objeví hromada prádla na žehlení, člověk má po náladě. Pakliže se chcete žehlení vyhnout, vyjměte prádlo ze sušičky a ihned ho vyrovnejte a pověste na ramínka. Je-li oblečení zmačkané, roztáhněte ho a položte na něj mokrý ručník.

10. Jde to i bez sušičky

Ne ve všech domácnostech se vyskytuje sušička, oděvy se pak suší na čerstvém vzduchu. Pakliže chcete tento proces ještě více urychlit, mezi mokré oblečení vložte pár suchých ručníků. Ty totiž nasáknou přebytečnou vlhkost.