Nasypte do pračky popel. Budete ohromeni výsledkem
adbz.cz » Hobby » Obyčejný popel dokáže zastoupit prací prášky. Stačí ho smíchat s vodou a přidat esenciální olej

Obyčejný popel dokáže zastoupit prací prášky. Stačí ho smíchat s vodou a přidat esenciální olej

Teplo vycházející z krbu je příjemné a pohled na plápolající plameny ohně uklidňuje. S tímto trikem si nemusíte dělat starosti ani s popelem, dokonale ho využijete.

popel zavarovaci sklenice
Zdroj fotografie: iStock

Lidé topící dřevem vyhazují popel do popelnice nebo ho pohazují na záhony zahrádky, protože působí jako hnojivo i dezinfekce. Popel ze dřeva je tedy prospěšný a byla by velká škoda neupotřebit ho i při jiných domácích pracích. Jen se přeneseme ze zahrádky do místnosti, kde se nachází pračka. Možná jste překvapeni, ale fíglem budete uchváceni.

Jde to i bez chemie

V dnešní době je běžné zakoupit si prací prášek v supermarketu. Kvalitní prostředek je ovšem drahý a ne všechny domácnosti si ho mohou, především před výplatou, dovolit. Inspirujme se tedy trikem našich babiček, které si musely vystačit s ryze obyčejnými věcmi, jako je popel. Pokud si nedokážete představit, že byste hodili do pračky společně s prádlem popel, tak čtěte dále. Postačí vám dodržet následující postup.

Prádlu propůjčíte svěžest a čistotu

Je naprosto logické, že nemůžete nasypat popel na prádlo jen tak. Takto to rozhodně nefunguje. Miniaturní částečky popela by se do prádla doslova zažraly a výsledný efekt by nebyl ideální. Připravte si tedy dostatečně velkou lahev s uzavíratelným uzávěrem a popel výhradně ze dřeva. Zapomeňte na popel z lakovaného či jinak napuštěného dřeva.

cista pracka bez pradla
Zdroj fotografie: Pixabay

A jdeme na to, bude to hračka

Jako první nalijte do předem připravené lahve 8 litrů horké vody a do ní odměřte 1–6 lžic popela. Poté nechte směs ustát cca 20 hodin. Čas si opravdu odměřte, jinak nebude mít mix ideální hodnotu pH. Po uplynutí doby musíte mix přecedit, protože se potřebujeme zbavit větších nerozpuštěných částí. K tomu nám poslouží plátýnko či hustý starý cedník.

Esenciální oleje dodají směsi vůni

Do vzniklé směsi nakapejte trochu esenciálního oleje. Záleží jen na vás, jakou vůni použijete. Prádlo může vonět po levanduli nebo kokosu. Nyní přelijte mix do skleněné lahve a užívejte dle potřeby. Účinný produkt vlijte rovnou na prádlo nebo do nálevky na prášek. Mějte však na paměti, že to nesmíte s dávkováním přehánět. Na jedno praní je ideální 5–6 polévkových lžic. Díky této dávce se rozpustí tuky i špína na oblečení a prádlo bude krásně vonět.