Nakrmte rostliny pivem, výsledky budete mile překvapeni. Z jedné plechovky získáte přes 5 litrů univerzálního roztoku

Pivo prospěje nejen vám, ale může osvěžit a vyživit i vaši zahradu. Zkuste ho použít jako hnojivo nebo skvělý prostředek k hubení škůdců.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Občas si rádi otevřete dobře vychlazené pivo a užíváte si nesporných výhod této žluté tekutiny, jak chuti, tak i osvěžení. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, že může být pivo prospěšné pro vaši zahradu? Pokud zůstalo po letním grilování s přáteli na stole několik nedopitých piv, nevylévejte je. Mohou posloužit jako organické hnojivo pro rostliny nebo k hubení škůdců. Budete ohromeni, jak lze využít pivo na zahradě.

Jak pivo prospívá zahradě

Pivo v sobě obsahuje spoustu prospěšných bakterií a kvasinek. Dále v něm najdete sacharidy, oxid uhličitý i minerály jako draslík, hořčík, vápník, fosfor a křemík. Navíc je i bohatým zdrojem celé škály vitamínů B1, B2, B6, B7, B9, A, C, E a K. Jde o perfektní bio stimulant. Přihnojování rostlin pivem zvyšuje jejich imunitu a odolnost vůči chorobám a škůdcům. Většina komerčních piv je „obohacena“ o chemické přísady a konzervační látky. Pro použití v zahradě je nejúčinnější to, které je neobsahuje, jako třeba nepasterizované.

Jak hnojit pivem

Pivní hnojivo si připravíte smícháním vody a piva v poměru 10:1. Nejdříve rostliny vydatně zalijte vodou, a až pak směsí vody a piva. Pivní roztok aplikujte pouze ke kořenům a snažte se vyhnout kontaktu s listy. Dávka pod jednu rostlinu by neměla přesáhnout 0,5 litru této směsi. Pokud toto hnojivo obohatíte o mýdlo na praní v poměru 50 g mýdla na 10 litrů směsi, můžete ho použít i jako postřik proti padlí a mšicím.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kde použít pivo a kde raději ne

Dopřejte na jaře sazenicím 2 až 3 dávky pivního roztoku, podpoříte tím jejich růst. Díky tomu se vám lépe ujmou a budou odolnější vůči žloutnutí listů. V létě můžete tímto hnojivem pomoci angreštu nebo rybízu v dozrávání. Naopak ho určitě nepoužívejte na přihnojování cibule, česneku či brambor.

Jakým nestandardním způsobem používáte pivo vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články