Jak zalévat rostliny, když nejste doma: Známe 4 jednoduché samozavlažovací systémy, jejichž výroba nic nestojí

Určitě se vám alespoň jednou stalo, že jste se vrátili z dovolené a pokojové rostliny vypadaly přinejmenším zbědovaně. Díky těmto šikovným trikům k tomu už nedojde.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Pokud se v létě chystáte mimo domov, musíte toho před odjezdem spoustu zařídit. Pravděpodobně hledáte i někoho, kdo by vám během nepřítomnosti zaléval pokojové rostliny. Některé potřebují téměř každodenní závlahu. Jistě se vám už stalo, že jste se po týdnu vrátili domů a rostlině uvadly květy nebo ještě hůř. Existuje ale několik způsobů, jak jim dostatek vláhy zajistit, aniž by k vám sousedi museli každý den s konví.

1) Zavlažovač z PET láhve

Zavlažovače nejrůznějších tvarů, jež jsou vhodné na zalévání rostlin, když odjedete na pár dní, jsou k dostání v obchodech. Snadno si je můžete vyrobit i doma, potřebovat budete jen plastovou láhev. Její víčko buď povolte, aby voda prosakovala, nebo ho nechte utažené a u hrdla udělejte několik malých otvorů, kterými se voda dostane ke kořenům. Nalijte do PET láhve vodu a hrdlem dolů ji zahrabejte do půdy k rostlině.

2) Koupel ve vaně

Další metoda je banální a možná ji znáte. Do vany nalijete několik centimetrů vody a na dno položíte ručník, aby nedošlo k poškození rostlin. Květináče do této lázně ponoříte a prostě je tam necháte. Zemina nasaje tekutinu otvory ve spodu květináče, a tak rostlina bude mít závlahu celý týden. Dejte pozor jen na to, abyste v tmavé koupelně nenechali rostliny, které mají rády sluneční světlo. Ve tmě by nemusely vydržet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Stačí kousek provazu

O sukulenty se příliš starat nemusíte, bez vody vydrží i několik týdnů. Soustřeďte se na květiny, jež potřebují pravidelnou závlahu. Abyste jim ji dopřáli, postačí jen kousek silnějšího provazu a nádoba na vodu. Jeden konec provázku zanořte do květináče několik centimetrů hluboko, pozor však na kořeny rostliny. Druhý pak dejte do nádoby s vodou. Tím se vytvoří kapilární systém, při kterém bude voda z nádoby po provazu po kapkách stékat do půdy. Rostlina tak bude mít dostatečnou vláhu po dobu vaší nepřítomnosti.

4) Plastový miniskleník

Spousta rostlin ocení tropické klima. To jim můžete dopřát ve venkovním prostředí jednoduchým způsobem. Budete k tomu potřebovat jen velký igelitový pytlík. Nasadíte ho opatrně na rostlinu, abyste nepoškodili květy či listy. Zalijte ji, můžete použít i kapilární nebo kapkovou závlahu. Rostlinu umístěte tak, aby nebyla vystavena přímému slunci. Vlhkost se bude odpařovat a kondenzovat na plastovém sáčku. Kapky později spadnou zpět do květináče. Právě tím vytvoříte rostlině tropické mikroklima.

Jak se staráte o květiny, když odjedete na dovolenou?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články