Krišťálové nádobí po babičce bude jako nové. Vychytávku oceníte
adbz.cz » Hobby » Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva

Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva

Elegantní křišťálový lustr nebo skleničky jsou velmi působivé. Vyžadují ale správnou péči, aby nádherně zářily. Pokud jsou zašlé, existuje řešení, jak jim původní vhled navrátit.

kristalove nadobi sklenicky
Zdroj fotografie: Tomkimart / Creative Commons / CC BY-SA

V každé domácnosti se najde slavnostní nádobí, které se používá jen při zvláštních příležitostech. Oblíbené jsou například křišťálové sklenice, poháry nebo mísy, které se dědí z generace na generaci. Babičky i maminky ho vystavovaly v sekretářích, což bylo před desítkami let trendy. Vy je nejspíš máte uložené někde v krabici právě na výjimečné příležitosti. Možná je častěji nepoužíváte i proto, že jejich údržba je celkem pracná. Myčka vám v tom rozhodně nepomůže.

Slavnostní nádobí nikdy nedávejte do myčky

Naopak. Pokud dáte oblíbené slavnostní kousky do myčky, mohou se poškodit do té míry, že se s nimi můžete rovnou rozloučit. Na takové mytí jsou stavěné moderní levnější sklenice nebo hrnečky, které proces nepoškrábe, protože nejsou tak křehké jako křišťálové nádobí. Navíc horká voda zničí také ozdobné zlaté nebo stříbrné okraje pohárů. Chystáte-li se kousky určené pro zvláštní příležitosti použít a máte pocit, že vypadají zašle, jejich lesk můžete snadno obnovit.

Retro nádobí z kvalitního skla vypadá působivě. S moderním se vůbec nedá srovnávat. Když se o něj budete správně starat, nadělá spoustu parády dlouhé roky. Navrátit křišťálového nádobí zašlý lesk je snadné, když se budete držet několika pravidel. Rozhodně ho nedávejte do myčky a nikdy ho nemyjte v ruce horkou vodou. Ideální je umýt ho ve studené vodě, do které přidáte trochu prostředku na mytí nádobí. Stejným způsobem dodáte lesk i třeba lustrům.

Skleničky se znovu budou perfektně lesknout

Může se stát, že se na nádobí objeví šmouhy. Aby se znovu rozzářilo, stačí, když ho ponoříte na pár minut do roztoku ze studené vody a octa. Po vyjmutí z lázně nechte skleničky a misky samovolně uschnout. Nakonec je vyleštěte měkkým hadříkem. Pokud mají skleničky nějaké barevné zdobení, nenechávejte je v roztoku dlouho, aby se dekor nesmyl. Ocet můžete také nahradit citronovou šťávou nebo kůrou.

Leštění skleničky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nikdo není neomylný, takže se klidně mohlo stát, že jste nádobí umyli v horké vodě a teď si marně lámete hlavu, proč se neleskne. Nic není ztracené. Obnovit jeho dokonalý vzhled lze, ale budete se muset obrnit trpělivostí a projevit pečlivost. Měkký hadřík namočte do studené vody a naneste na něj trochu jemnozrnné soli. Pak každý matný kousek nádobí důkladně očistěte, dokud nebudou čisté. Nakonec nádobí umyjte ve studené vodě s troškou saponátu.

Při mytí choulostivých kousků postupujte opatrně

Pokud nemáte jemnou sůl nebo se bojíte ji použít, existuje alternativa. Z prášku do pečiva vyrobte řídkou pastu, kterou pak nádobí přetřete. Nezapomeňte na to, že křišťálové nádobí je velmi křehké. Aby se při mytí choulostivé kousky neotloukly nebo zcela nepraskly, položte na dno dřezu utěrku. Skleničky na nožičce pokládejte do roztoku naležato. Každopádně nakonec pokaždé nádobí dobře opláchněte ve studené vodě, aby na nich nezůstaly zbytky mycích prostředků.