7 způsobů, jak zatočit s roztoči, kteří ničí pokojové rostliny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ve válce s roztoči aneb Domácí prostředky, které ubrání – a dokážou i zachránit napadené – pokojové a balkonové rostliny

Ve válce s roztoči aneb Domácí prostředky, které ubrání – a dokážou i zachránit napadené – pokojové a balkonové rostliny

Než sáhnete po chemických přípravcích, zvažte těchto 7 metod, jak se můžete jednoduše zbavit protivných kolonií roztočů, jež systematicky ničí pokojové rostliny.

list rostlina skudci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokojové a balkonové rostliny jsou na rozdíl od těch zahradních ve větším bezpečí před škůdci. Pokud se ale domníváte, že jim nic nehrozí, mýlíte se. Jakmile začínají vypadat nezdravě, něco je špatně. Nejčastěji bývají napadené roztoči, přesněji sviluškami. Na listech se objevují drobné bílé tečky, pavučinky a dírky, což později vede ke hnědnutí a opadu. Roztoči nejsou pouhým okem dobře viditelní, takže je většinou zaznamenáte, až když se rozmnoží a devastují květiny.

Domácí recepty, které na roztoče fungují

Když se roztoči rozmnoží, je to velký problém. Sledujte bedlivě, v jaké kondici pokojové rostliny jsou. Přestože bývají roztoči obtížně viditelní, když se pořádně a zblízka podíváte na list napadené rostliny, uvidíte přímo je nebo alespoň známky po jejich působení jako třeba pavučinky. Je nutné opravdu zasáhnout včas, protože mají schopnost rozmnožit svou populaci dvojnásobně během pár týdnů. Víme, jaké domácí recepty na ně zaberou.

1) Alkohol a vatový tampon

Poměrně účinný proti roztočům je čistý alkohol, nejlépe lékařský líh, který se rychle odpařuje. Namočte do něj vatový tampon a listy potírejte, čímž roztoče odstraníte. Líh neublíží rostlinám s robustnějšími listy, jako je fíkus, difenbachie, ibišek a některé palmy. U petúnií nebo fuchsií, jež mají jemné listy, to však raději nezkoušejte.

2) Mýdlo je třeba napěnit

Nejjednodušším domácím receptem na roztoče je mýdlová voda. Přeneste květinu do dřezu nebo vany, pořádně napěňte mýdlo či prostředek na nádobí na houbičce a listy, květináč i podmisku vydrhněte. Nebojte se mýdlovou vodu nastříkat i do zeminy, ale jen mírně, aby se nedostala ke kořenům. Nechte rostlinu namydlenou 3 až 4 hodiny, teprve pak ji opláchněte. Pokud efekt budete chtít zvýšit, přetáhněte na 24 hodin přes mokrou květinu igelitový sáček. Ve vlhku roztoči uhynou. Na drobné lístky můžete použít postřikovač.

rostlina listy otirani
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Česnek pomůže opravdu rychle

Na pokojové rostliny napadané roztoči celkem dobře funguje i česnekový postřik, který si můžete připravit doma. Stačí, když najemno nakrájíte, nebo prolisujete dva stroužky, a rozmícháte je v litru vody. Pak nechte roztok v přikryté nádobě louhovat 5 dní. Nakonec nálev zřeďte 1:1 s vodou a postříkejte jím rostliny.

4) Cibule jako další přírodní pomocník

Podobně jako česnekový nálev funguje proti roztočům i postřik z cibulových slupek. Ten si doma jednoduše připravíte. Potřebovat budete pouze 100 gramů cibulových slupek a 5 litrů vody. Slupky nechte v přikryté nádobě ve vodě louhovat 5 dní. Pak roztok už jen sceďte, přelijte do rozstřikovače a aplikujte na rostliny. Je dobré, abyste takto rostliny ošetřovali opakovaně.

5) Heřmánek pomáhá na svilušky

Na roztoče, konkrétněji na svilušky, můžete použít také odvar z heřmánku. Příprava je snadná, v podstatě je to podobné, jako kdybyste si dělali čaj. Vezměte 6 lžic heřmánku, zalijte ho horkou vodou a nechte louhovat alespoň hodinu. Studený a přecezený odvar pak zřeďte v poměru 1:5 a nastříkejte na rostliny. Postřik byste měli opakovat po dobu tří týdnů každé 4 dny.

rostliny pokojove postrik
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Olej

Roztoči nejsou velcí fandové olejů, jako je třeba neemový, který se získává z ořechů rostliny Melia Azadirachta. Když jím postříkáte listy pokojových rostlin, měli byste se roztočů časem zbavit. Po jednom postřiku se to ale nestane. Neemový olej je nutné aplikovat opakovaně po dobu jednoho měsíce. Obdobné je to s rozmarýnovým olejem, ten však musíte před použitím zředit vodou.

7) Dravci

Pokud se vám nechce piplat se s postřiky nebo omýváním rostlin, můžete vyzkoušet ještě jednu netradiční metodu. Bojovat proti roztočům lze totiž i roztoči, přesněji dravými roztoči. Lze je zakoupit v zahradnických obchodech. Jeden dravec má spořádat denně 5 roztočů nebo 10 vajíček. Až všechny škůdce vyhubí, uhynou. Rostliny je nezajímají.

Jaké metody používáte na likvidaci roztočů?

Zdroj: Bhg