Oříznutí plísně může pomoci, ale také nemusí. Některé potraviny jsou specifické a v žádném případě se už nesmí jíst
Občas se stane, že potraviny, které máme doma, napadne plíseň. V některých případech je možné potravinu ještě urychleně spotřebovat, jindy je třeba ji rovnou vyhodit.
Existuje spousta druhů plísní a některé našemu tělu škodí jen minimálně. V malém množství je navíc dokážeme poměrně snadno strávit a z těla odstranit. Jiné plísně mohou produkovat toxické látky a je potřeba takto napadené potraviny ihned vyhodit. Před konzumací a přípravou jakéhokoliv pokrmu vždy raději zkontrolujte, v jakém stavu se každá surovina nachází, abyste se vyhnuli případným zdravotním obtížím. O známém problému mluví také lékařka Marsha McCulloch.
Které potraviny je možné ještě jíst
Některé druhy zeleniny a ovoce jsou méně náchylné k plísním. Jedná se především o tvrdé druhy jako zelí, květák, kedlubny, mrkev, brokolice, celer, jablka a hrušky. Najdete-li na některém z tohoto ovoce nebo zeleniny plíseň, můžete ji jednoduše vyříznout a zbytek použít. Řez proveďte alespoň 1,5–2,5 cm kolem vzniklé plísně. Důležité je zabránit tomu, aby se čepel nože nedotkla plísně a nerozšířila ji do zbylé části.
Dále můžete konzumovat i mléčné výrobky, při jejichž výrobě není použita ušlechtilá plíseň. V případě, že se objeví plíseň na parmezánu, stačí ji jen vyříznout jako u ovoce a zeleniny výše. Z průmyslově zpracovaných potravin jako jsou některé druhy salámů, klobás a konzervované nebo parmské šunky stačí plíseň setřít papírovým ubrouskem. Je přirozené, že se na povrchu těchto masných produktů plíseň vyskytuje.
Kterým potravinám se vyhnout
U těchto potravin je viditelná plíseň pouze špičkou ledovce. V tomto případě by odstranění viditelné části plísně vůbec nepomohlo, neboť plíseň samotná proniká i do hlubších vrstev a nemusí jít vůbec vidět. Jedná se zejména o pečivo, měkké ovoce a zeleninu jako okurky, lesní plody, rajčata a broskve. Takové potraviny okamžitě zlikvidujte.
Vyhněte se konzumaci plesnivých luštěnin, olejnatých semínek, džemů, jakémukoliv druhu masa nebo uzeniny i vařeným, smaženým a zapečeným pokrmům. Pokrmy s vyšším obsahem vlhkosti mohou kromě plísní obsahovat i bakterie. Obojí vám může přivodit nevolnost, zvracení, alergickou reakci, průjem, třes i dýchací potíže.
Jak zabránit plesnivění jídla
Nejlepší, co můžete pro své potraviny a své zdraví udělat, je správné skladování. Plísním se skvěle daří v kyselém a vlhkém prostředí při teplotě 20–25 °C. Tím, že dáte potraviny do lednice, je ale neochráníte. V lednici se zase množí plísně, kterým se skvěle daří při teplotách 2–8 °C.