Chyby při úklidu koupelny, které ohrožují zdraví. I přílišná péče škodí
adbz.cz » Hobby » Chyby při čištění koupelny, které rozšiřují bakterie po celém domě. I přílišná péče může být na škodu

Chyby při čištění koupelny, které rozšiřují bakterie po celém domě. I přílišná péče může být na škodu

Úklid domácnosti nepatří mezi oblíbené činnosti, jimž by se člověk oddával s radostí. Je ale důležitý, protože ve špíně žít asi nikdo nechce.

spinava neuklizena koupelna
Zdroj fotografie: iStock

K místům v bytě, jež je třeba pravidelně podrobovat očistě, patří také koupelna. Denně je vystavena působení vody, která za sebou zanechává usazený vodní kámen. V hřebenech a kartáčích na vlasy zůstávají zbytky vlasů a kosmetických přípravků, jež se používají ke stylizaci účesů. A své by mohla vyprávět i záchodová štětka, na níž se usazují bakterie z WC. Při mytí koupelny spousta lidí dělá základní chyby. Nepatříte náhodou mezi ně?

Toaletu čistíte jen povrchně

Většina těch, co se pustí do úklidu koupelny, si dává záležet na tom, aby vnitřek záchodové mísy vyčistila opravdu důkladně. Přitom je ale třeba věnovat pozornost také vnější straně toalety. Je nutné ji utřít a setřít z ní prach a další nečistoty. Někdy se vyplatí odšroubovat sedátko, abyste se dostali opravdu do všech zákoutí a záchod dobře vyčistili.

Nevyměňujete pravidelně zubní kartáček

Při čištění zubů zůstávají na zubním kartáčku bakterie. Z tohoto důvodu je zapotřebí ho pravidelně měnit. Zubní lékaři obvykle doporučují udělat to v intervalu jednou za tři měsíce. Když se vám ale budou zdát štětiny kartáčku už hodně opotřebované, můžete interval klidně zkrátit. Zdraví vašich zubů si to zaslouží.

kartacek koupelna voda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zapomínáte na čištění hřebenů

Schválně, jak často čistíte hřebeny a kartáče na vlasy? I tyto kosmetické prostředky je třeba podrobit očistě, protože na nich ulpívá vlasová kosmetika, což je živnou půdou pro růst různých mikroorganismů. Kromě toho česáním vlasů špinavým hřebínkem jen přispějete k tomu, že vlasy budou dříve mastné.

Nemyjete sprchový závěs

Stejně jako vana nebo sprchový kout si péči zaslouží i sprchový závěs. Denně přichází do styku s vodou, zůstávají na něm zbytky mýdla, a tak se může lehce stát, že se na závěsu rozrostou bakterie a plísně. Ty odstraníte důkladným omytím závěsu vodou a octem.

sprcha zaves koupelna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zapomínáte na záchodovou štětku

Záchodová štětka je důležitá pro čištění toaletní mísy. Při čištění na ni mohou nasednout různé mikroorganismy. Málokdo ji ale po každém čištění omývá. Přitom je to tak důležité. K její dezinfekci lze využít peroxid vodíku, do něhož ji na chvíli namočíte, a pak ji opláchnete.

Dlaždice jako by neexistovaly

Kromě všech zákoutí koupelny je nutné pravidelně umývat také obkladačky na zdi a dlažbu na podlaze. Kdybyste jen viděli, kolik bakterií se vyskytuje mezi spárami. Poznáte to podle toho, že se v nich začíná tvořit plíseň. Očistit je lze prostředkem proti plísním i čisticím prostředkem na vodní kámen.