Podle štítku na ovoci se dá zjistit, zda jsou plody geneticky modifikované. Skoro nikdo neví, co vlastně kupuje

V obchodech najdeme nejrůznější zboží. Zjistěte, co se schovává pod číslem na štítku u ovoce či zeleniny a jak se jednotlivé druhy označení liší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř v každém obchodě byste při nákupu čerstvého ovoce a zeleniny měli automaticky zjistit několik základních informací. Například odkud dané zboží pochází a jaká je jeho jakost. Zvlášť označené jsou pak BIO produkty. Jak je to ale s geneticky modifikovanými druhy? Dokážete z informací v obchodě zjistit, zda nakupujete právě toto zboží? A co se skrývá pod PLU kódem na štítku některých druhů ovoce a zeleniny?

Co označuje kód na štítku

V zahraničních médiích vyšel článek, jak odhalit geneticky modifikovanou potravinu. Zjistit se to dá údajně podle kódu na štítku. Takové štítky můžete nalézt například na jablkách, banánech apod. Pokud číselný kód obsahuje 4 číslice, jedná se o produkt vypěstovaný v normálních podmínkách. Pokud má 5 číslic a začíná číslicí 9, jedná se s největší pravděpodobností o bio produkt. Pokud má ale 5 číslic a začíná číslem 8, pak se nejspíš jedná o geneticky upravený produkt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle evropských kritérií je povinnost geneticky modifikované potraviny jasně a srozumitelně označit. Nestačí toto sdělení schovat pod číslice nebo čárový kód. Znamená to tedy, že pokud na informační tabuli nebo nejlépe na obalu daného zboží jasně tuto informaci nenajdete, mělo by se jednat o přirozeně vypěstovaný produkt.

Označení geneticky modifikovaných potravin

Podle zákona musí být veškeré produkty obsahující geneticky modifikovanou složku touto informací označeny, aby se zákazník mohl sám rozhodnout, zda takovou potravinu chce, nebo nechce. Pokud tato informace u vybraného ovoce nebo zeleniny chybí, jedná se o přírodní produkt.

Není ale nutné takto označovat potraviny, které jsou produktem zvířete krmeného geneticky upravovaným krmivem.

Co je PLU kód

PLU je anglická zkratka označující Price Look-Up kód a jedná se pouze o řadu čísel používaných na pokladnách v obchodech místo čárového kódu. Jakmile obchod přijme takto označené zboží, je tento kód nahrán do pokladny a dál pomáhá při rychlejším odbavení zákazníka. Žádný další význam toto označení zboží nemá. Nenajdete pod ním tedy žádnou informaci o tom, jak bylo zboží pěstováno ani upravováno.

Inspirace jak správně skladovat ovoce a zeleninu

Jaké druhy ovoce a zeleniny nejčastěji nakupujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články