Přírodní nakopávač, za který se rostliny bohatě odvděčí – ovesné vločky. Výhodou je, že se dají použít v sypké i tekuté formě
Domácí hnojiva jsou ekologická, levná a v neposlední řadě účinná. Vyrobte si hnojivo z ovesných vloček, díky kterému se rostlinám bude dobře dařit.
Obsah
Ovesné vločky by neměly chybět v žádné domácnosti. Ať už je používáte společně s jogurtem a ovocem jako výživnou snídani, vyrábíte domácí müsli tyčinky, používáte je do polévek, nebo na zahušťování, vězte, že jejich využití dosahuje ještě mnohem větších rozměrů. Lze z nich jednoduše a levně vyrobit hnojivo pro pokojové i balkonové rostliny.
Příprava hnojiva z ovesných vloček
Oves je vhodnou potravinou při redukčních dietách a zdravém stravování. Je to obilnina, která je v pomyslné tabulce nejbohatší na živiny, zabraňuje vstřebávání cholesterolu ve střevech a tím pomáhá snižovat jeho hladinu v krvi. Díky obsažené vláknině je přínosná pro trávicí trakt a je vhodná i pro diabetiky, příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Stejně jako pro lidský organismus je oves přínosná i pro rostliny. Obsahuje také fosfor, který podporuje růst, dusík, který je nezbytný pro tvorbu listů a dalších zelených částí, a dále pak zinek, vápník, hořčík a draslík.
Stačí vločky nasypat do květináče
Asi nejjednodušším způsobem je ovesné vločky rozsypat na substrát, přičemž je možné takto postupovat doma u pokojových rostlin nebo i na zahradě v záhoně. Ovesné vločky můžete použít celé, nebo je rozmixovat do hladké konzistence. Živiny a cenné látky se budou postupně uvolňovat a vyživovat tak rostliny po dlouhou dobu. Tato metoda je ale poněkud méně estetická než výroba tekutého hnojiva.
Tekuté hnojivo plné živin
Příprava tekutého hnojiva trvá o něco déle, nicméně je z krátkodobého hlediska efektivnější a rostlinám přinese okamžitou dávku živin a minerálů. Pokud tedy pozorujete, že vašim rostlinám něco chybí, rozhodně vyzkoušejte tento způsob, který jim opět navrátí jejich vitalitu.
Přibližně 3 lžíce ovesných vloček rozmixujte dohladka a rozmíchejte v 1 litru vody. Nechte takto odstát několik hodin a jednou za čas dobře promíchejte. Po uplynutí doby směs přeceďte a nařeďte v poměru 1 : 1 s vodou, která by měla být odstátá. Takto přichystané tekuté hnojivo je určené k přímé aplikaci a nemělo by se skladovat pro pozdější použití.
Přírodní hnojiva jsou levná a efektivní
Vyhazujete slupky od cibule, lógr z kávy, čajové sáčky nebo vaječné skořápky? Spousta zbytků končících v odpadkovém koši má ještě využití a je škoda jich dále nevyužít jako vydatného hnojiva pro rostliny. Například taková banánová slupka obsahuje spoustu živin a minerálů a řadí se mezi nejpřínosnější přírodní hnojiva, která si během chvilky vyrobíte doma. Vaše rostliny budou silnější, odolnější a porostou jako divé.