Jak dlouho vydrží načaté víno v lednici: Láhev není nutné vylévat hned druhý den, červené víno je „pitelné“ i po týdnu

Na otevřené lahvi vína si můžete pochutnat i pár dnů po otevření, aniž byste přišli o požitek a cítili v ústech ocet. Stěžejní je vhodné skladování.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Staré dobré přísloví říká, že lahev vína je optimální množství pro 2 lidi, pokud jeden z nich nepije. Někdy se však přihodí, že po jedné až dvou skleničkách už na další nemáte chuť a chcete si víno ponechat na další den či příští dny. Při správném skladování si nápoj uchová svou kvalitu i chuť, ale jen na určitý počet dnů. Jak dlouho tedy uchovávat která vína?

Nevyhazujte korek od vína

Kvalitní víno opatřené korkem vydrží při správném uchovávání i několik let. Po otevření vína však začne docházet k oxidaci, která mění strukturu, barvu, chuť i vůni lahodného moku. Oxidaci urychluje i vyšší teplota, proto tedy víno ve sklenici zoxiduje podstatně rychleji než v karafě či lahvi, které mají úzké hrdlo. Uložení otevřené lahve vína do lednice napomáhá prodloužení jeho životnosti. Pochutnáte si tak na něm třeba až týden po otevření.

víno iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to právě korek, který uchová otevřené víno před degradací. Korek funguje do jisté míry jako špunt a chrání víno před velkým přísunem vzduchu, pouští ho do lahve jen optimální množství. Každé víno však postupem času po otevření zoctovatí a stává se tak nepoživatelným. Na šumivém víně si můžete pochutnat až 3 dny po jeho otevření. Lehká bílá a růžová vína budou chutná ještě 2–5 dnů. Červená vína vydrží nejdéle, až 1 týden. Můžete je uchovávat v lednici nebo ve chladné temné místnosti. Vždy mějte lahve opatřené korkem či špuntem.

Čím uzavřít lahev

Pokud se vám při otevírání lahve náhodou stane, že korek zlomíte či porušíte, můžete mít po ruce i korek z jiné lahve. Další možností je zaopatřit lahev potravinářskou fólií a gumičkou. Nejvíce optimálním řešením je mít potom pro takové případy doma i zátku na víno. Prodávají se za různé ceny. Jsou i levné, které pořídíte bez problému do 100 Kč, nebo různé dřevěné, porcelánové, skleněné či kovové, kde se ceny různí. Zátka na víno může být i milým dárkem či pozorností pro rodinu, známé nebo kolegy, o kterých víte, že vínu holdují.

Co používáte na zavření lahve od vína?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund