Měření inteligence koček a nejchytřejší plemena | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Máte doma geniální kočku? Její inteligenci lze snadno změřit. Stačí s ní vyzkoušet jednoduchý úkol

Máte doma geniální kočku? Její inteligenci lze snadno změřit. Stačí s ní vyzkoušet jednoduchý úkol

U psů je poměrně jasné, jak změřit jejich inteligenci. Nabízí se však otázka, jak je tomu u koček a která plemena to jsou.

chytra kocka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kočky jsou svéhlaví tvorové, kteří když s námi spolupracovat nechtějí, prostě nebudou. Možná to je právě ten důvod, proč je někteří lidé tak milují. Otestovat inteligenci u kočky není vůbec jednoduchý úkol. Přesto se to však jistému maďarskému vědci Ádáme Miklósimu povedlo. Několik účastníků testu mu sice rovnou vypadlo, protože jednoduše odmítali se zúčastnit, ale i tak určité výsledky z jeho testování vzešly.

Kočičí snažení při plnění úkolu 

Začínalo se hrou na skořápky. Kočky si pak vedly stejně dobře jako psi. V další disciplíně se pro kočky a psy připravily dvě hádanky. U první existovalo řešení. U té druhé nikoli. V řešitelné úloze bylo krmení v misce pod židlí. Kočky i psi si museli poradit a misku poté, co jí najdou, vytáhnout. Následně Miklósi misku přivázal tak, aby vytáhnout nešla. Psi to po několikaminutovém snažení vzdali a zoufale koukali na své majitele s prosbou o pomoc.

siamska kocka
Zdroj fotografie: Pexels

Naopak kočky se na nikoho nespoléhaly a bojovaly samy dál. Test je tedy podle vědců a milovníků koček nezvratným důkazem, že kočky spoléhají spíše na svůj vlastní úsudek, a nikoli na svého páníčka. Nejsou tedy na svých majitelích vůbec závislé. Z testu také vyplývá, že kočky se na problém dokáží podívat z více různých úhlů. A jaká kočičí plemena jsou tedy podle chovatelů a veterinářů ta nejchytřejší? 

Siamská kočka 

Patři k jednomu z nejstarších a nejznámějších plemen koček. Právě tyto kočky jsou podle odborníků nejvíce komunikativní. Jsou to láskyplní a aktivní tvorové, kteří potřebují dostatek podnětů k zaměstnání hlavy. Jinak se začnou snadno nudit a podobně jako chytří pejsci následně ničit vybavení bytu. 

skotska klapoucha kocka
Zdroj fotografie: Pexels

Skotská klapouchá kočka

Jedná se o plemeno kočky s genovou mutací, při níž se její uši sklápějí kvůli měkkým chrupavkám dopředu a dolů. Kočka pak vypadá velmi roztomile, jako by ji někdo zkřížil se sovou. Nenechte se ale zmást na první pohled rozkošným vzhledem. Velice snadno se naučí otevírat dveře nebo se přizpůsobí novému prostředí. S člověkem si vytváří velmi silný vztah. 

Japonský bobtail

Jedná se o výjimečně přítulné plemeno, které je typické krátkým ocáskem a velmi zvídavou povahou. Jak je známo, kočky nesnášejí vodu. U japonských bobtailů je tomu ale jinak. Velice rády se samy ochotně koupou. Také milují různé hádanky a hlavolamy, které jim jejich páníček pečlivě nachystá. 

Zdroj: The Spruce Pets