Osudová chyba, kterou pravidelně dělá každý z nás. Přestaňte vyhazovat bramborové klíčky, mají řadu využití nejen na zahradě
Bramborové klíčky bývají spíše na obtíž a jsou indikátorem, že brambory už mají to nejlepší za sebou, nehodí se na další uskladnění i na vaření. Omyl. Dá se ještě ledacos vyčarovat.
Pohled na staré a svraštělé brambory, na kterých třepotají různě dlouhé a zkroucené klíčky, budí dojem, že je celá várka na vyhození. Jejich barva a chuť už není sytá ani výrazná a jejich kvalita prudce klesá. I z bramborových klíčků je však možné vypěstovat nové a chutné brambory. Nebude jich sice mnoho a chce to notnou dávku trpělivosti a dostatek času, ale je to nouzové řešení, když není sadba po ruce.
Klíčky lze použít místo sadby
Bramborové výhonky opatrně odlomte od hlízy a dejte stranou. Na třicet minut je všechny namočte do roztoku manganu a pak je přesuňte na temné a chladné místo, kde je na hodinu ponoříte do připraveného stimulantu. Ještě mokré klíčky zabalte do igelitového sáčku s jemnými pilinami a pravidelně protřepávejte, aby se netvořila plíseň nebo nadměrná vlhkost. Do pár dnů se objeví klíčky a právě tehdy je ideální čas pro přesazení do menších nádob se zkypřenou hlínou.
Přísný zákaz klíčků
Samovolné klíčení je přirozený proces a jde ho jen těžko zastavit. Většina doporučení se týká správného skladování. Ideální je temné a chladné místo a přítomnost jablek, která vylučují etylen zpomalující klíčení. Opačný efekt má cibule. Ta z brambor vysává všechnu vlhkost a vodu a urychluje jejich hnití a plesnivění. Všeobecně se ale má za to, že samovolnému klíčení zabránit nelze.
Bramborové klíčky jsou dobré na bolest
Předem je třeba upozornit na to, že klíčky obsahují silný jed solanin a nejsou vhodné k vnitřnímu užití. Stačí pouhých 25 mg, aby se dostavily zdravotní komplikace. Výrobě tinktury na bolest kloubů ale nic nebrání. Do týdne pravidelných masáží se dostaví první výsledky a chronické pnutí ustane.
Suroviny: 300 g bramborových klíčků, 0,7 l alkoholu (ideálně vodky)
Postup: Klíčky vložte do lahve se širokým hrdlem a zalijte alkoholem, přeneste na tmavé a chladné místo a nechte jeden měsíc v klidu odpočívat. Každý den obsah lahve protřepejte. Po uplynutí doby je vzniklá tinktura hotová a je možné ji aplikovat ve formě obkladů nebo zábalů.