Babička má utěrky bez jediného flíčku. Stačí je povařit v tomto roztoku
adbz.cz » Hobby » Na utěrkách se neudrží ani 100 let zažraná špína: Když běžné praní nestačí, pomůže ocet s jarem

Na utěrkách se neudrží ani 100 let zažraná špína: Když běžné praní nestačí, pomůže ocet s jarem

Domácí čistič z jedlé sody, octa a mycího prostředku je snadná cesta, jak vyčistit vaše nevzhledné a špinavé utěrky. S minimem práce dosáhnete maximálních výsledků.

uterka hrnec plotna
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Špinavé utěrky jsou noční můrou každé hospodyňky. Jsou ušpiněné zpravidla během několika okamžiků, jediná čistá utěrka se v domácnosti proto většinou nenajde. Jak ty zdá se nenávratně ušpiněné tkaniny vyčistit, když selže i běžný čisticí prostředek? K výrobě domácího čističe stačí opravdu jen pár ingrediencí a můžete se znovu těšit z čistých a voňavých utěrek, které můžete kdykoliv znovu vyprat. 

Skvrny na utěrkách jsou většinou velmi odolné 

Skvrny na utěrkách bývají často velmi odolné a opravdu se těžce odstraňují. V kuchyni se lze často setkat se skvrnami od kávy, čaje nebo třeba červeného vína. Utěrky jsou pak často vyprané, ale působí stále špinavě a zapraně. Takové utěrky jsou opravdu nevzhledné, proto se znovu vloží do pračky, čímž se stávají zapranější a zapranější. Jak si s takovým kolotočem poradit a nad špinavými utěrkami opravdu vyzrát?

K vyčištění utěrek bylo v minulosti doporučováno použití bělidla, ovšem v dnešní době už je spíše kritizováno. Bělidlo je považováno za vysoce korozivní látku, která může způsobit podráždění očí a také kůže. Za zmínku pak stojí také jeho škodlivý dopad na životní prostředí. Mnohem lepší je tak sáhnout po stejně silném prostředku, u kterého však nehrozí ani zlomek z rizik bělidla.  

Domácí čistič z ingrediencí, které má každý doma 

Existuje mnohem snadnější způsob, jak můžete vyčistit zaprané utěrky, než použití chemie. Můžete zkusit uvařit domácí čistič ze třech ingrediencí, které máte určitě doma ve spíži. Doma vyrobený čistič pomáhá i na skvrny, které jsou na tkaninách opravdu dlouhou. Stačí smíchat ocet, jedlou sodu a také prostředek na mytí nádobí. Nic složitějšího v tom opravdu není.  

čistá složená utěrka
Zdroj fotografie: Pexels

Zaschlých skvrn a zapraných utěrek se snadno zbavíte tak, že je namočíte do hrnce s vodou, ke které přidáte šálek octa a také jeden šálek sody na pečení. Po malé chvíli přidejte trochu prostředku na nádobí. To vše promíchejte a směs přiveďte k varu. Téměř ihned uvidíte, jak nečistoty z tkaniny bez nejmenších problémů mizí. Teď už je stačí jen usušit a utěrky budou opět jako nové.