Vyhazovat okurkové slupky je hřích: Použijte je na pleť i úklid
adbz.cz » Hobby » Okurkové slupky jako všestranný pomocník: Pastou z nich se dá vyleštit dřez, na mravence fungují jako strašák

Okurkové slupky jako všestranný pomocník: Pastou z nich se dá vyleštit dřez, na mravence fungují jako strašák

Okurkové slupky jsou pro lidské tělo velmi přínosné. Pokud je ale loupete, slupky rozhodně nevyhazujte. Pomohou při úklidu a odpudí nezvaný hmyz.

okurka slupky skrabka
Zdroj fotografie: iStock

Okurka se jednoznačně řadí mezi nejoblíbenější zeleninu vůbec. Je hodnotnou součástí každého správného letního salátu a poslouží jako vhodná příloha například ke grilovaným pokrmům. Je navíc velmi zdravá. Vzhledem k tomu, že její obsah tvoří téměř z 95 % voda, je to zelenina nadmíru zdravá a vhodná při všech dietách. Kromě vody ale obsahuje i hodnotné vitamíny a minerální látky. Spousta lidí okurku loupe a slupky vyhazuje. Je to ovšem velká škoda, jelikož je dále můžete využít. Například k úklidu domácnosti.

Okurka jako elixír mládí

Ať už okurky pěstujete na zahrádce, ve skleníku, nebo je jednoduše kupujete, jejich konzumací prospíváte svému zdraví. Okurky sice tvoří z naprosté většiny voda, ta je ale pro tělo nesmírně důležitá. Podporuje se tak hlavně funkce ledvin, ale dostatečná hydratace je na první pohled znatelná také například na pleti, která je svěží a mladistvá. Ne nadarmo se okurka využívá v kosmetickém průmyslu a je součástí různých pleťových masek, krémů, mýdel, sprchových gelů, šampónů či koupelových pěn.

Okurka, citron, aloe, olejíček
Zdroj fotografie: Piqsels
Okurka je často využívaným komponentem v kosmetice

Kromě vody je ale také zdrojem vitamínů ze skupin B a C a obsahuje nemalé množství draslíku a železa. A právě slupka, která často končí v koši, je z výživového hlediska snad nejhodnotnější. Ta obsahuje vitamín K, který zpevňuje kosti, a vitamín A, jenž pozitivně ovlivňuje zrak. Slupka je také zdrojem vlákniny a podporuje tak správnou činnost trávicího traktu. Velmi ceněným zdrojem vitamínů jsou obzvláště v době nemocí klíčky, které si můžete sami doma pěstovat a přidávat do salátů, pomazánek či na chleba.

Jak využít okurkové slupky v domácnosti

Pokud ovšem slupky z okurek jíst nechcete nebo z jakéhokoli důvodu nemůžete, rozhodně je nevyhazujte. Najdou ještě využití při úklidu domácnosti. Výborně například vyleští dřez či umývadlo. Rozmixujte slupky ze 2–3 okurek v mixéru a dobře je promíchejte se 3 lžícemi jedlé sody. Pomocí kuchyňské houbičky naneste vzniklou pastu na umývadlo a nechte několik minut působit. Navlhčeným hadříkem jemně očistěte zbytky směsi a utřete dosucha. Umývadlo či dřez budou jako nové.

Okurkové slupky ale oceníte i v boji s mravenci. Pokud se v hojném počtu vyskytují v domácnosti, na terase, balkóně či v záhoně, jednoduše na místa rozložte slupky. Hořká látka kukurbitacin je spolehlivě odežene. Podobným způsobem se můžete mravenců zbavit i pomocí jaru a vody, tea tree olejíčku, hřebíčku, případně skořice.