I ohřívání párků se dá pokazit. Mezi nejčastější chyby patří to, že jsou vloženy přímo z lednice do studené vody
Vaření párků nebo klobásy je základní kuchyňská operace, takže ji většina lidí provádí téměř bez přemýšlení. Ovšem i na tak jednoduchém úkonu se dá něco pokazit.
Párek a hrnec s vodou, na tom se prakticky nedá nic zkazit, ne? Dáte párky do studené vody a začnete je ihned vařit? Máme pro vás špatnou zprávu, protože to není ta nejlepší metoda. O správné přípravě klobás mluvil i Robert Maklowicz. Základní prvek anglické snídaně totiž může být mimořádně chutný, pokud je opravdu dodržen správný postup. Tedy nikoli vyjmutí z lednice a vložení do studené vody, která se má teprve začít ohřívat. Jak tedy na to?
Z chladu rovnou do vroucí vody
Masovou pochoutku vložte do vroucí vody a ohřejte jen po krátkou dobu. Jen tak si párky či klobásy zachovají svou delikátní chuť a současně vám ve vodě nepopraskají. Hlavně když si vyberete opravdu kvalitní výrobek, tak jej nechcete během vaření pokazit. V zásadě tak platí postup jako u steaku. V první řadě tedy vyjmout párky z lednice a nechat je aklimatizovat na pokojovou teplotu. Pak vám po vložení do vroucí lázně nehrozí popraskání.
Chcete totiž zachovat vodu a šťávu uvnitř. Jakmile se uvolní do okolní vody, máte po dobrém výsledku. Kupujete-li levnější druhy, odstraňte rozhodně plastový obal. Někdy bývá snadno k poznání (všimnete si barevného proužku), jindy je potřeba důkladnější průzkum. Klíčem je také doba samotného vaření, protože klobásám dlouhý pobyt ve vodě moc nesvědčí. Stačí je zkrátka prohřát tak, že je na několik minut ponoříte do lázně.
Riziko převaření uzenin
Masné výrobky obsahují často různé druhy solí. Během vysokých teplot (které varem nastávají) se ovšem tyto látky rozkládají. Vznikat tak mohou sloučeniny potenciálně škodlivé. Čím déle je tedy v hrnci necháte, tím je toto riziko větší. Dobu proto přizpůsobte velikosti uzeniny. Malé a tenké párky stačí vařit cca 3 minuty, tedy pokud je vkládáte rovnou do vroucí vody. Větší kusy budou hotové asi za 5 minut, nemá cenu, aby setrvávaly déle.
Trik z grilování
Nezáleží vám tolik na chuti, hlavně nechcete prasklý párek? Při grilování nebo opékání se buřty a párky obvykle nařezávají. Vzniká tak tzv. ježeček. K popraskání totiž dochází proto, že se plyny uvolněné varem potřebují dostat pryč. Několik jemných naříznutí střívka párku jim tohle bez problémů dovolí. Takový párek můžete ve vodě nechat klidně déle a prasknutí mu nehrozí. Dobrou chuť.