Odstranění žlutých skvrn od potu z oblečení | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Odstranit žluté skvrny z bílého oblečení bez chemických bělidel nikdy nebylo snazší. Trička budou opět jako nová

Odstranit žluté skvrny z bílého oblečení bez chemických bělidel nikdy nebylo snazší. Trička budou opět jako nová

Máte oblíbené tričko nebo košili, ale udělaly se vám na nich žluté skvrny od potu a deodorantu. Ty však můžete odstranit pomocí běžně dostupných věcí v domácnosti.

tricko
Zdroj fotografie: Depositphotos

Bílé tričko už není zářivě bílé a skvrny v podpaží (nebo na jiných místech) se nevypraly. Různé kosmetické přípravky, zejména make-up, deodoranty a pot, zanechávají na tričku žluté skvrny, které jdou špatně odstranit. Oblíbené tričko lze ale znovu vyprat, aby bylo opět zářivě bílé a bez skvrn, téměř jako nové. Způsobů na jejich odstranění je hned několik, vybrat si můžete podle toho, co máte zrovna po ruce. Některé suroviny najdete běžně v domácnosti.

Na skvrny funguje jedlá soda

Skvrny můžete jednoduše odstranit jedlou sodou. Smíchejte 4 lžíce jedlé sody s 50 ml vody. Směs aplikujte na skvrnu a jemně ji do ní vetřete. Nechte ji hodinu působit a poté prádlo vyperte ve studené vodě. Pokud postup nezabere, opakujte ho, dokud skvrnu neodstraníte.

jedla soda 1
Zdroj fotografie: Pixabay

Při odstranění skvrn může pomoci perodix vodíku

Tričko namočte do roztoku peroxidu vodíku s vodou v poměru 1 : 1 a nechte ho působit 30–45 minut. Poté tričko vyperte ve studené vodě. Při použití roztoku na barevné oblečení ho nejprve otestujte na malé části oblečení, mohlo by dojít k odbarvení a tričko by se nenávratně poškodilo.

Nechte působit ocet a skvrny zmizí

K odstranění skvrn lze použít i ocet, ale vždy volte jen ocet bílý, který naředíte v poměru 1 : 1 s vodou. K aplikaci je dobré využít rozprašovač a roztok na skvrny nastříkat. Nechte ho na oblečení působit asi hodinu a poté je opět vyperte ve studené vodě. Ta je v tomto případě opravdu lepší, skvrna by se totiž jinak zaprala a už byste se jí nikdy nezbavili. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.

bile obleceni
Zdroj fotografie: Unsplash

Předejděte skvrnám

Nejlepší možností, jak skvrnám předejít, je vyprat znečištěný kousek oblečení co nejdříve po nošení. Čím déle necháte propocené tričko ležet v prádelním koši, tím je větší pravděpodobnost, že skvrny na tričku zůstanou. Pokud jste zrovna prali a víte, že by tričko nebo košile ležela v prádelním koši déle, můžete je vyprat v ruce. Na oblečení nikdy nepoužívejte chlorová bělidla, ta skvrny od potu neodstraní, naopak je ještě více vybarví.

Zdroj: Lavie-laundry