Fígl, jak se vyhnout žehlení prádla. Bude narovnané už po usušení
adbz.cz » Hobby » Ložní prádlo se nemusí žehlit díky procesu praní a sušení. Vliv má i teplota vody

Ložní prádlo se nemusí žehlit díky procesu praní a sušení. Vliv má i teplota vody

Žehlení patří k nejméně oblíbeným domácím pracím. Naštěstí existuje chytrá metoda, díky níž budou tkaniny hladké a rovné i bez použití žehličky.

Vkládání prádla do pračky
Zdroj fotografie: iStock

Krásně vyžehlenému prádlu se nic nevyrovná, jenomže většině žen nezbývá na žehlení čas nebo ho nemá v lásce. Pokud musí obstarat srovnané oblečení pro vícečetnou rodinu, není se čemu divit. Při dodržování jasně daného postupu budou oděvy i ložní prádlo rovné, jako byste je právě vyžehlili. Jestliže patříte k časově vytíženým hospodyňkám, tuto vychytávku si okamžitě zamilujete.

Dejte sbohem zmačkanému prádlu

Když se o víkendu v prádelním koši objeví hromada oblečení, protože přes týden na praní nebyla volná chvíle, všem ženám zmizí úsměv z tváří. Po náročném pracovním kolotoči si chtějí odpočinout, a místo toho se musí zabývat praním a žehlením. Hlavou se jim honí spousta jiných věcí, které by dělaly mnohem raději, a proto naházejí prádlo do pračky, čímž ji přetíží. A právě toto je první zásadní chyba. Pakliže nechcete, aby bylo oblečení po vyprání zmačkané, dávejte ho do bubnu pračky méně. Buben naplňte jen do ¾ jeho objemu.

Perte při nižších teplotách

Pokud se chystáte vyprat ložní prádlo, nemusíte myslet na jeho následné žehlení. Jednoduše ho vyperte na teplotu 40 °C. Při nižších teplotách nebudou tkaniny zmačkané. Disponujete-li pračkou s programem „snadného vyhlazení“, máte vyhráno. V opačném případě se soustřeďte na počet nastavených otáček. Ten nesmí přesáhnout hranici 800 otáček.

koupelna bila pracka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na aviváž zapomeňte

Praní ložního prádla bez aviváže přináší spoustu benefitů. Kdybyste ji použili, zbytečně by se v látce usazovala a došlo by k jejímu zhrubnutí. Navíc by ložní prádlo déle schnulo, což je pro tento typ tkaniny nepřípustné. Jste-li na aviváž zvyklí či se bojíte praní na nízké teploty kvůli nedokonalému zbavení nečistot, nahraďte ji octem, sodou nebo kyselinou citronovou.

Klíčem k úspěchu je správné pověšení prádla

Nemyslete si, že máte po vyprání oblečení vyhráno a nemusíte žehlit. Tím to rozhodně nekončí. Po vytažení prádla z pračky ho důkladně protřepte, protože se díky tomu mírně vyrovná. Záhybů se zbavíte správným pověšením. Veškeré tkaniny pečlivě vyrovnejte a poté připněte na sušák. Jen mějte na paměti, že musí být pořádně vypnuté. Oblečení sušte nejlépe na čerstvém vzduchu, nicméně ho nenechte přeschnout.