Než vložíte prádlo do pračky, použijte pěnu na holení + dalších 6 triků, jak prodloužit životnost oblečení o 5 let

Nejste-li spokojeni, jak vypadá vyprané prádlo – třebaže na něm zůstávají fleky nebo se deformuje – vyzkoušejte lidové triky, které vás problémů zbaví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Praní prádla již z principu není zrovna ta nejoblíbenější činnost, se kterou v naší domácnosti často setkáváme. O to více je však horší, když se těšíme na čisté a voňavé oblečení, ale zjistíme, že praní nedopadlo podle našich představ – žmolky, sražení prádla, mechanické problémy, zbarvení prádla a další, to vše vám může pěkně pokazit den. Osvědčení domácí kutilové proto nyní radí, které detaily ovlivní výslednou kvalitu právě vypraného prádla a co dělat pro nejlepší výsledek. 

Zbavte se žlutých skvrn pomocí jedlé sody

Jedlá soda je skvělý pomocník do naší domácnosti, a to zejména co se týče úklidu a praní. Pokud jej chcete využít co nejefektivněji, nasypte ho do pračky před zapnutím asi půl šálku a poté perte jako obvykle. Určitě budete překvapení, jak bude vaše oblečení opět zářit.

Pytlíky na ponožky

Pokud často perete, tak jistě víte, že se ve vaší pračce mohou občas někam zatoulat vaše ponožky, a to na místa, o kterých jste pravděpodobně ani nevěděli, že existují. Abyste tomuto problému do budoucna mohli předcházet, dávejte veškeré menší kusy oblečení do sáčků na prádlo.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztřiďte oblečení podle materiálu

Nejlepší je třídit prádlo podle látky, nikoliv podle barvy, protože silnější a těžší kusy oblečení absorbují více vody – samozřejmě je důležité dávat si pozor, abyste nikdy neprali dohromady bílé s černým a podobně. Jde především o to, abyste například tlustý zimní svetr neprali s tenkým barevným tílkem. Zapamatujte si také, že pro nejlepší výsledky by teplota vody během praní neměla být nikdy vyšší než 30 stupňů Celsia.

Použijte pěnu na holení 

S oblečením, na kterém jste zanechali například skvrny od rtěnky, pudru nebo očních stínů, vám může účinně pomoci prostá pěna na holení. Až příště budete prát prádlo s tímto druhem špíny, jednoduše na dané oblasti naneste trošku tohoto přípravku a poté je vyperte jako obvykle.  

Čepici „perte“ vždy v myčce

Také se vám již stalo, že čepice, kterou jste nechali vyprat, byla po vytažení z pračky celá zmačkaná a její barva svým způsobem zbledla? Pokud ano, tak příště, až ji budete chtít opět umýt, zvolte raději myčku na nádobí, která vaši pokrývku hlavy účinně zbaví všech nečistot, zaschlého potu a navíc ji nijak nepoškodí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte fén na vlasy

Skvrny od sody nebo zeminy na vašem oblečení lze velmi snadno odstranit, pokud je před praním řádně vysušíte fénem. Jakmile bude daná oblast kompletně vysušená, nalijte na ni váš prací prostředek a co nejrychleji dejte oblečení vyprat do pračky. 

Ústní voda pro zdraví pračky

Praní oblečení není pouze o tom, jaký styl praní si zvolíte, ale také o tom, zda vaše pračka funguje správně a není znečištěná usazenými bakteriemi z neustálého praní. Je tedy vhodné, abyste její buben spolu s těsněním čas od času vyčistili, s čímž vám může účinně pomoci ústní voda nebo například jedlá soda a ocet. 

Jaké triky používáte pro efektivní praní oblečení vy? 

Zdroj: Ketkes

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články