Zápachu v troubě a mikrovlnce se dá snadno zbavit i bez chemie. Pomocníci čekají v kuchyni a stojí pár drobných
Přestože máte díky pravidelnému úklidu domácnost jako ze škatulky, může vás zaskočit nepříjemný odér linoucí se z některých spotřebičů. Tyto suroviny s ním zatočí.
Jedním z nejvytíženějších spotřebičů v domácnosti je trouba a ve většině domácností i mikrovlnka. S jejich pomocí lze připravit lahodné pokrmy nebo třeba rychle rozmrazit potraviny. Může se ale stát, že jakmile dvířka trouby otevřete, vnitřek nevábně voní. Každý spotřebič totiž potřebuje pravidelnou údržbu. Původcem zápachu jsou ve většině případů zbytky jídla a mastnoty, které se zachytí na vnitřních stěnách trouby. Dá se s tím ale snadno bojovat.
Nepříjemný odér zmizí i bez chemie
Vyčistit mikrovlnnou troubu je snazší, protože je menší a snadno přístupná. Je normální, že zapáchá, když v ní jídlo ohříváte. Proto je dobré použít speciální víko s otvory, kterým talíř přiklopíte. Tím se omezí šíření nepříjemných pachů a jídlo nebude mít šanci přilepit se na stěny. V ideálním případě byste měli po každém ohřevu vnitřek mikrovlnky přetřít hadříkem a nechat alespoň 5 minut otevřená dvířka, aby vyvětrala.
Při čištění trouby je na místě větší obezřetnost, protože by se mohly neuváženým jednáním poškodit topná tělesa na spodní i vrchní straně spotřebiče. Existují ale chytré vychytávky, jejichž prostřednictvím si můžete úklid mikrovlnky i trouby usnadnit. Zbavíte se i nepříjemného odéru. Navíc šetrným způsobem a bez chemie. Potřebovat budete pouze levné pomocníky, které většinou nechybí v žádné domácnosti.
Skořice
Se zápachem zatočí obyčejná skořice. Funguje ale jen v případě, že trouba je čistá a pouze nevábně voní. Stačí, když v malé nádobě vhodné pro použití v těchto spotřebičích smícháte 1 lžičku mleté skořice a 1 lžíci jedlé sody. Pak misku vložíte do trouby a nastavíte teplotu na 180 stupňů nebo na střední výkon. Po 10 až 15 minutách bude čištění dokončené. Zápach bude pryč a zůstane jen slabá vůně skořice.
Ocet
Všestranným pomocníkem při úklidu domácnosti je ocet. Hodí se i na odstranění odéru z mikrovlnné trouby. Staří, když ho v poměru 1:1 smícháte se studenou vodou. Do roztoku následně jen namočíte hadřík a vnitřek trouby otřete. Hadřík opláchněte pod tekoucí vodou a po několika minutách vnitřek spotřebiče znovu vyčistěte. Silnější efekt získáte, když do octa přidáte trochu jedlé sody. Kaší, která vznikne, můžete vyčistit jakýkoliv povrch v kuchyni.
Citron
Na zapáchající mikrovlnku můžete vyrukovat i s citronem. Nakrájejte ho na tenké plátky, vložte je do mísy a zalijte teplou vodou. Misku pak dejte do trouby a zapněte ji na několik minut na plný výkon. Je dobré postup ještě jednou zopakovat. Nakonec až miska s citronovou vodou vychladne, namočte do roztoku hadřík a přetřete vnitřek spotřebiče.
Bylinky
Pokud nemáte po ruce citron, můžete vyzkoušet aromatické byliny. Odvary například z máty, levandule nebo oregana také pomáhají odstraňovat nepříjemné pachy. Vložte bylinky do mísy, zalijte je vroucí vodou a nechte chvíli louhovat. Pak misku dejte do mikrovlnky, zavřete dvířka a nechte přes noc působit. Ráno po zápachu nebude ani památka.