Obvyklé plevely nevyhazujte, ale snězte je. Mají velice pozitivní vliv na zdraví
Plevelové rostliny na své zahradě vidíme neradi a ničíme je. Přitom je to škoda, protože mnoho z nich je jedlých, velmi chutných a zdravých.
Plevel má problém se svou publicitou. Když považujete rostlinu na zahradě za plevel, protože jste ji tam záměrně nevypěstovali, můžete se prostě rozhodnout ji vykořenit a zahodit. Ale tímto přístupem se můžete připravit o mnoho užitku, který vám takový plevel může přinést. Mnoho z těchto nezkrotných rostlin je totiž nejen jedlých, ale také lahodných a zdravých. Zde je pár příkladů a také doporučení, jak konzumovat plevele bezpečně.
Šrucha zelená
Tato vydatná rostlina má lžícovité masité listy, načervenalé šťavnaté stonky a drobné žluté květy. Můžete si jí všimnout, jak vyrůstá z trhliny v asfaltu, protože není vůbec vybíravá v tom, kde zapouští kořeny a prospívá dobře i v horku. Šrucha je také nabita živinami a omega-3 mastnými kyselinami. Doporučuje se sbírat jen špičky mladé rostliny, které lze přidávat do salátu například se sýrem feta a olivami. Listy můžete také napařit nebo smažit, ale pouze opatrně a s mírou, jinak budou slizké.
Pampeliška
Posekání a vyhození této běžné žluté nepříjemnosti trávníku si dvakrát rozmyslete. Je to jeden z vůbec nejlepších jedlých plevelů. Používejte mladé listy, které vyčnívají ze středu trsu a jsou světle zelené. Uplatní se skvěle v salátech nebo vařené jako špenát, protože jsou dobrým zdrojem vitamínů C, A, K a draslíku. Pampeliškový žlutý květ můžete namočit do těstíčka a osmažit – v této úpravě připomíná popcorn. Vytáhnete-li celou rostlinu i s kořeny, můžete z nich vyrobit bezkofeinový nápoj, který chutná podobně jako nápoj z čekanky.
Merlík bílý
Tato mimořádně běžná plevelová rostlina, která se často vyskytuje na polích a pastvinách, v sadech, zahradách a dokonce i na okraji silnic, má téměř trojúhelníkové ozubené listy s modrozeleným odstínem. Merlík bílý poznáte podle toho, že na spodní straně jeho listů je prášková látka, která zmizí, když listy povaříte. Listy se používají jako špenát, obsahují hodně železa, bílkovin, vápníku a vitamínů skupiny B.
Jak jíst plevele bezpečně
Plevele určené ke konzumaci nesbírejte v oblastech s dlouhou průmyslovou historií, podél silnic, parkovišť nebo z jiné potenciálně znečištěné půdy. Rostliny zde rostoucí mohou obsahovat hodně těžkých kovů. Pokud chcete jíst plevel ze zahrady, nesmíte v jeho blízkosti používat herbicidy a chemická hnojiva. A také nejezte nic, čím si nejste 100 % jisti, že víte, co to je.