Nejčastější chyby u rajčat: Kdo je zalévá přes listy a spoléhá na stín, ten se s velkou úrodou může rozloučit
Aby rajčata plodila jako divá, nestačí je jen zasadit a občas polít. Důležité je také vědět, co nedělat – a to je právě to, kde spousta lidí dělá chyby.

Obsah článku
Mít velkou úrodu rajčat opravdu není jen tak. Bohužel při tom můžete udělat řadu chyb, jak jsme v redakci adbz zjistili. Ovšem pokud se vám povede se jim vyvarovat, tak budete mít úrodu mnohem větší a lepší. A čemu se tedy vyhnout?
Zalévání přes listy
V horkém létě to svádí, přiznejme si to – prostě vezmete hadici a celé keře pořádně osprchujete. Jenže to je špatně. Když se voda dostane na listy nebo květy a pak na to zasvítí slunce, vznikne něco jako lupa a listy se popálí. Tak to bohužel je a vzniklá poškození se poté hojí opravdu špatně. Navíc tím v rajčatovém porostu zbytečně zvyšujete vlhkost a riskujete hnilobu nebo plíseň. Lepší je zalévat přímo ke kořenům a ideálně ráno nebo večer.
Hustá výsadba
Rajče není plevel – potřebuje prostor, na to také pamatujte. Když je vedle sebe nasázíte moc natěsno, budou si navzájem stínit a poperou se o živiny. Výsledkem pak bude hodně zeleně, ale málo plodů. Mezi rostlinami proto nechte rozestup alespoň 40–50 cm. Navíc se sníží riziko plísní.
Studená voda také škodí
Když je pařák a půda suchá jako troud, obvykle saháte po vodě ze studny nebo kohoutku. Klidně se přiznejte bez mučení, my to někdy děláme také tak. Ale měli byste vědět, že studená sprcha může rajčatům způsobit šok, jak vysvětluje Porad Book. Proto ji ideálně nechte chvíli odstát a ohřát – třeba v konvi na slunci.
Pěstování ve stínu
Rajčata milují slunce – bez něj neuzraje ani ten nejmenší plod. Takže když je dáte do stínu, natáhnou se do výšky, ale plody neudrží. Bude hodně natě, ale málo rajčat, dalo by se říct. Přinejhorším jim můžete na vrcholné letní úpaly pořídit lehké přistínění třeba v podobě přístřešku z netkané textilie, ale jinak jim to sluníčko opravdu poskytněte. Jinak se z velké úrody těšit nebudete.
Těžká, ulehlá půda
Rajčata sice nejsou žádné citlivky, ale těžkou, udusanou zeminu podle webu Gardening Know How přece jen nemají ráda. Kořeny potřebují vzduch a prostor, jinak strádají. Ideální je pro ně proto lehká, vzdušná půda s pH kolem 5,5–6,5. V ideálním případě přidejte do záhonů rašelinu, kompost, rozleželý hnůj nebo písek a uvidíte, jak se jim bude dařit.
udalosti247.cz
17 h
udalosti247.cz
18 h
2 000 Kč přídavek k důchodu gratis každý měsíc. Kdo všechno má na peníze navíc nárok? Zde je odpověď
udalosti247.cz
18 h
udalosti247.cz
19 h