Kopřivák morušovitý – nejsmrtelnější plevel na světě. „Jako by vás polili kyselinou a zasáhli elektrickým proudem naráz,“ říkají lidé
Jde o rostlinu s abnormálně žahavými chlupy patřící do čeledě kopřivovitých. Je považována za nejnebezpečnější keř na světě, k bolesti stačí jediný dotek.
Lidé, kteří s tímto plevelem přišli do těsného kontaktu, popisují následné pocity jako „popravu elektřinou a zapálení v jednom“ a „nejhorší bolest, jakou si dovedete představit“. Jedna z obětí se o svůj zážitek podrobně podělila. Muž byl s přáteli na prázdninách na Hamiltonově ostrově, když o keř zakopl při procházce. „V koleni jsem pocítil bodnutí, ale neměl jsem ho naražené. Vteřinu nato už to zasáhlo i kotník a loket,“ popisuje muž.
Obklopen na lesní cestě
Tento nešťastník si nejdříve myslel, že jej kousl pavouk, nebo uštkl had, protože k bolesti se přidaly také sílící mdloby. Všiml si, že nejvíce jej bolí ruka, kterou odhazoval přerostlé větve. Ihned proto na telefonu našel pojem „bodající rostlina“. Jakmile spatřil fotku a podíval se kolem sebe, byl evidentně tímto plevelem obklíčen. „Ostatní byli asi 15 metrů za mnou, takže jsem jim rychle ukázal, aby se vrátili zpět,“ líčí nehodu.
Jak se skupinka snažila najít způsob vyhnutí se těmto keřům, neuvěřitelná bolest u muže ještě zesílila. Po třech probdělých nocích pálení konečně ustoupilo. „Trvalo ještě asi 4–5 měsíců, než pupínky opravdu ustoupily a kůže se vrátila do normálu. I po více jak roce to však cítím, když si kůži myji, třeba pod hodně studenou vodou. Tato rostlina je naprosto šílená,“ dodává oběť. Jak se tento postrach cest jmenuje a jak se mu vyhnout?
Seznamte se s kopřivákem
Kopřivák morušovitý (Dendrocnide moroides) je tropická rostlina rostoucí výhradně na severovýchodním pobřeží Austrálie, v Novém Jižním Walesu, Queenslandu a na Moluckých ostrovech Indonésie. Může dorůst do výšky 4–5 metrů, většinou je však k nalezení v menších exemplářích do 1 metru. Vyskytuje se na slunných místech chráněných před větrem. Rozmnožuje se semeny a většinou jde o první rostlinu v narušené půdě po padlých pralesních velikánech.
Najdete ji podél potoků, cest a na rozcestích. V Austrálii se vyskytují 4 druhy kopřiváku, dva jsou velké pralesní stromy (výška až 35 metrů), zbylé pouze keře. Ta nejmenší rostlina je právě kvůli velikosti a přístupnosti odpovědná za nejvíce zranění. Všechny druhy žahají, menší keř má však nejhorší jed, srovnatelný s kousnutím pavouka či škorpiona. Je pokryt malými toxickými chloupky, které při doteku uvolní neurotoxin.
Zákeřné chloupky, kuličky a pupínky
Na jejich vrcholku je totiž malinká kulička, kterou dotek naruší, čímž pronikne do kůže. Princip je tak podobný hypodermické samoinjekci. Drobounké chloupky se navíc zachytí na pokožce a způsobují nesnesitelnou bolest po celé týdny nebo i měsíce. Zasaženou oblast pokryjí malé červené pupínky, jež vytvoří větší otok. Ve vážnějších případech a větších zasaženích bude z kůže kapat tekutina. Jde toto postižení nějak léčit?
Odborníci důrazně radí zasažené místo nedrbat a nedráždit. Snadno chloupky zlomíte, a pak je velmi obtížné je jakkoli odstranit. Peptid rostliny jde neutralizovat ředěnou kyselinou chlorovodíkovou, chloupky lze sejmout pomocí voskových pásků. Setkání s kopřivákem můžete předejít držením se vyznačených stezek, nošením uzavřené a pevné obuvi a dlouhých kalhot. Vezměte si také lékárničku s pásky, kyselinou a rukavicemi.