Sprchu si už budou moci dopřát jen bohatí. Nová cena vody bude pro spoustu Čechů neúnosná
Voda od nového roku citelně zdražila a její cena poroste podle odborníků i nadále. Běžná domácnost si připlatí tisíce korun ročně.
Stále dražší potraviny, nájmy, služby i energie jsou fenomény, na které jsme si už zvykli. Přivykli jsme i šetření a nutnosti obracet každou korunu. Někteří z nás se dokonce zorientovali v systému dávek, které nám stát dle slov svých představitelů tak štědře rozdává. Vodné a stočné trendu rychlého zdražování dlouho odolávalo. Letos se mu ale už neubrání. V průměru se cena vody v roce 2024 zvedne o 11 % a další zdražení můžeme čekat brzy.
Stane se každodenní hygiena minulostí?
Vyúčtování s novými cenami vodného a stočného nejvíce zasáhnou obyvatele Mělnicka a Kladenska, kterým se ceny zvednou o 25 %. Vysoké navýšení pocítí i obyvatelé Královéhradecka, jimž se cena vody zvýší o 15 %. Lidé žijící na Ústecku a Liberecku pocítí zvýšení v řádu 11 %; podrobný přehled dalších lokalit včetně navýšení předkládá Zakra. Drahé vodě se zkrátka nevyhneme. Jednoduše proto, že nemáme, jak. Každá lokalita má pouze jednoho dodavatele pitné vody.
Nulová konkurence umožňuje dodavatelům hýbat s cenami téměř dle libosti. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou vody 100-150 litrů/os/den si ročně připlatí 2,5 až 3,5 tisíce korun. Abychom se vyhnuli díře v rodinném rozpočtu, nezbyde nám nic jiného než začít šetřit. Můžeme například mýt nádobí v napuštěném dřezu, zalévat rostliny dešťovou vodou nebo omezit každodenní hygienu na sprchování párkrát týdně.
Stěhování za levnou vodou
Nechcete si odpírat každodenní očistu? Pak se budete muset za levnější vodou přestěhovat. Obecně ovlivňují cenu vody především náklady na energie, ceny látek, které jsou potřeba k jejímu čištění, a náklady na údržbu infrastruktury a investice do její modernizace. Poslední jmenovaná položka je navíc nově v sazbě DPH 12 %. Až do letošního roku spadala do sazby 10 %, jak uvádí Seznam Zprávy.
Celková cena za vodu nicméně nesmí přesáhnout tzv. sociálně únosnou částku, již pro každý kraj stanovuje Státní fond životního prostředí. Sociálně únosná cena za vodné a stočné se vypočítá na základě průměrného ročního čistého příjmu jednoho člena domácnosti a specifické spotřeby vody (88,7 l/os/den). Nejvyšší sociálně únosnou částku má stanovenou Praha, a sice 235,47 Kč/m3, nejnižší mají poté Jihočeský a Zlínský kraj (158,87 Kč/m3 a 158,90 Kč/m3).